Brev:
Dagssøvn, flasker.

Kære Helen,
Tak for tidligere svar, det var meget brugeligt.
Men nu er der nye udfordringer, denne gang med eftermiddagsluren.
Efter vores datter fyldte 10 mdr., har vi fjernet flasken inden eftermiddagsluren, så hun nu får 2 flasker i døgnet (ved aften putning og om natten).
Vi har i lidt tid nu haft udfordringer med at få hende til at sove om eftermiddagen. Hun sover typisk 1,5 time til formiddag fra 10-11.30 nogle gange længere. Spiser frokost og få en halv banan og noget sødmælk ved 13.30 tiden inden putning til eftermiddag
Hun ...
... er nysgerrig, når hun puttes og kigger ud af barnevognen. Hun græder aldrig, men er bare vågen. Vi kan få hende til at sove tyve min efter en halv times gåtur, så er hun vågen og i godt humør.
Dog bliver hun træt og umulig ved 17 tiden, men ikke mere end, hvis hun havde sovet lang lur, hun klarer den egentlig OK indtil putning ved halv otte tiden.
Hvordan får vi hende til at sove længere om eftermiddagen ? Eller skal vi bare acceptere, at sådan er det nu, og ikke tænke så meget over det.
Vi ser frem til endnu et helt sikkert godt svar...
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









