Annonce

Annonce

Svar: Indkøring af barnepige


1. december 2004

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Fie

Er det en barnepige som pigerne kender, eller er det en pige som de først har set for 3 dage siden, da hun startede hos jer? Hvis sidstnævnte er tilfældet, så er det helt naturligt at pigerne skal se hende an og ikke bare accepterer tingene uden skepsis.

Jeg bliver også nødt til at sige at dine piger lyder til at være rigtig fint udviklet og det er en sund reaktion at kagle løs, når de er hjemme i den trygge base og at være mere stille, når de er ude eller møder fremmede.

En tredie vigtig ting er også at du som forælder gør dig helt klart at det er dig, der har et behov for at pigerne skal passes. Det er ikke dine piger der har et behov. Oven i købet har dine piger hinanden, dermed ikke at de ikke kan have glæde af at være sammen med andre børn, men nogen gang skal vi voksne lige huske at tænke over, hvis behov det egentlig er vi søger at dække.

Når det er sagt, så er det jo sådan at du har et speciale du skal have lave færdigt og de fleste af os skal jo også arbejde, for at kunne betale vores regninger osv. Derfor er det jo rigtig godt at der findes noget som barnepiger, legestuer osv.

Jeg fornemmer ud af dit brev at du egentlig har lidt svært ved at give slip og overlade dem til en anden - er det rigtigt? Det er jo kun helt naturligt og det er jo tankerne om at du ved præcist, hvad deres små fagter, lyde mv. betyder og hvad nu hvis barnepigen ikke kan finde ud af det osv. Igen er det en sund reaktion at have som mor, når man skal til at overlade sine børn i en anden varetægt.

Det er dog meget vigtigt at du er bevidst om, hvordan du har det med at overdrage dine piger til en anden. Der er ingen tvivl om at både Laura og Elisabeth læser dig langt bedre end du selv tror. Hvis ...


Annonce

... de fornemmer din usikkerhed, så bliver de selv urolige. Hvis du stoler på barnepigen og mener at I har gjort et godt valg her, så skal du også gøre derefter og lade hende passe dine piger. Det er rigtig fint at din mand er hjemme her i indkøringsperioden, hvor alle så kan lære hinanden at kende, men jeg tror det er vigtigt at du tager ind på universitetet. Jeg synes også at du og din mand skulle gå en tur i biografen eller ud at spise, et eller andet, hvor I er alene i et par timer. Pigerne skal jo også lære at selvom I er væk, så kommer I igen.

Det er altid vigtigt at sige farvel og dermed mener jeg at det er en dårligt idé at lægge børnene til at sove og så liste ud af døren. Når børnene vågner kan de ikke forstå hvor mor og far er henne og det er synd. Derfor skal der siges farvel. Ikke en lang scene, men kortvarrigt, hvor man vinker i vinduet, når man går. Hvis pigerne græder, når I går, så ringer I lidt senere og sikrer jer at alt er okay. Ellers skal I ikke ringe, men aftale at barnepigen ringer til jer, hvis der er problemer. I skal naturligvis ikke tage længere væk end at I kan komme hjem forholdsvis hurtigt.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Legestue synes jeg også I skal begynde på. Måske kan en af jer forældre og barnepige tage af sted sammen et par gange, herefter kan barnepigen tage afsted med pigerne alene.

Det er svært at skulle 'give slip' på sine børn og de bliver det ved med at være. Det er også hårdt når de skal i børnehave, starte i skole, flytte hjemmefra....Det hører med til at være forældre. Men det er også dejligt at se at ens børn trives og faktisk kan have det rigtig godt selv om man ikke er der - til gengæld er man der jo altid, når de rigtig har behov for det.

Rigtig meget held og lykke med det hele.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Det går rigtig fint med Emilie, hun er blevet supergod til at sove i barnevognen og sover nu 2 lure om dagen på ca. 2-3 timer, så det er skønt - tak for dit forrige råd :o)

Hilsen Emilies forældre


Annonce