Brev:
Putning i egen seng og skære ned på utal af natamninger

Kære Helen,
Vi har tidligere haft stor glæde og gavn af dine råd omkring vores søn, og har også købt nogle af dine bøger og læst med stor interesse. Der er dog dukket nogle spørgsmål op igen, som vi håber du kan hjælpe os med.
Vores søn er 7 mdr nu og er en glad dreng, der trives godt og er aktiv om dagen er begyndt at ville ligge meget mere på maven om dagen og lege eller vil også gerne stå og hoppe eller sidde oppe og følge med i alt. Om dagen sover han tre lure en kort formiddagslur en lidt længere som regel middagslur og en kort eftermiddagslur og er blevet meget bedre til at falde til ro og i søvn om aftenen. Han får eller bliver tilbudt 3 gange skemad om dagen morgen, middag og aften men det er ikke altid han er lige sulten. Jeg ammer stadig og prøver at supplere med flaske/kop med mælk også for at fylde ham op særligt om aftenen og for at vænne ham til at drikke mælk af kop, hvilket han er blevet ret god til. Han tager let 100 ml af en kop, og er ikke så glad for sutteflaske mere som han ellers har været, han bliver sur når man prøver at tilbyde ham flasken selvom jeg har forsøgt med mere flow og andet mærke.
Vores spørgsmål handler om hans putning og natamning. Putningen foregår i vores seng, da han vågner eller halv vågner ret mange gange i løbet af aftenen og natten for at blive ammet til at sove videre. Derfor sover han ved siden af mig, så jeg nemt og hurtigt kan amme ham liggende. Vil dog gerne have ham til at sove i sin egen seng, som er en tremmeseng, der står tæt op af vores seng, men når jeg putter ham der, vil han ikke falde til ro og sove der men bliver ked af det, da jeg tror han har vænnet sig til at ligge tæt op af mig og have den tryghed. Man ligger dog ikke særlig godt så tæt og jeg vågner mange gange i løbet af natten udover amningerne, da han ligger urolig.
Vores dage ser typisk således ud:
Kl. 6 ammes liggende imens han halvsover
Kl. 6.30-7 vågner
Kl. 7.30 tilbydes mild havregrød plus vand af kop, han spiser sjældent ret meget om morgenen kun nogle få skefulde.
Kl. 9 ammes og puttes til formiddagslur, falder i søvn med brystet i munden, sover ml en halv til en hel time.
Kl. 10 ammes
Kl. 11.30 tilbydes grød enten hirse, majs, rismel ol med evt lidt frisk frugtmos på samt vand af kop plus lidt mælk i kop også, her spiser han mest en halv til en hel portion svarende til en halv til en hel dl
Kl. 12-12.30 ammes og puttes til middagslur i barnevognen, hvor han falder i søvn når man triller med vognen. Han sover en længere lur ca et par timer.
Kl. 14-15 vågner og ammes
Kl. 17 ca. Ammes og tager en lille lur på ca en halv times tid
Kl. 18 aftensmad grøntsagsmos eller grøntsagsuppe samt vand af kop spiser alt fra blot få skefulde til en halv portion. Tilbydes også mælk i kop og drikker få slurk.
Kl. 19.30 pusles og gøres klar til at sove. Tilbydes en flaske med mælk eller en kop med mælk at sove på, nogle gange tager han 100 ml og andre gange næsten ikke noget.
Kl. 20-20.30 ammes liggende i vores seng. Der er fast putte ritual med sang, musikbamse og han vil helst falde i søvn med brystet i munden, men lirker den ud af munden på ham, inden han helt sover men når jeg kan mærke han ikke dier så ...
... meget mere.
Fra han sover til han vågner om morgenen vågner han dog et utal af gange og vil ammes. Nogle gange næsten hver time og har været oppe på 9 gange men er ellers stoppet med at tælle alle de gange han melder sig.
Om dagen går det ret godt og nemt og synes han både spiser og drikker godt og forsøger at fylde ham op i løbet af dagen, så han ikke skal vågne og ammes så meget om natten. Men det synes ikke at hjælpe for nu har det stået på sådan i et par mdr med at han vågner og ammes ml 5-8 gange fra han blir puttet til han vågner om morgenen. Synes det er meget og hårdt ikke at kunne sove mere sammenhængende, og tænker han også må blive forstyrret i sin søvn. Jeg kan ihvert fald mærke at det tærer på mig i længden og er som regel ret træt og smadret om morgenen.
Har læst at efter 6 mdr har børn ikke fysisk behov for mælk om natten, så måske er det mere tryghed han søger i brystet, for han ammes kun kortvarigt hvorefter han falder i søvn igen. Når han vågner eller søger bryst starter han med at blive urolig og vende og dreje sig, åbne munden og søge efter bryst og har prøvet blot at nusse ham blidt på brystet eller lægge en hånd på hans bryst men det hjælper ikke. Hvis man ikke hurtigt giver ham brystet så begynder han at græde for tilsidst at vågne helt op. Det skal lige siges at han ikke bruger sut, den vil han slet ikke tage ligesom sutteflasken, selvom han har ville tage begge førhen men ikke mere.
Jeg ved ikke hvad jeg skal gøre for at han vil sove noget mere om natten og ikke skal ammes så meget? Måske hjælper det når han kommer over i sin egen seng, men hvordan får jeg ham bedst til at acceptere at han skal sove der nu og ikke er siden af mig? Hvad så når han vågner om natten? Frygter lidt at han vågner helt op når jeg hele tiden skal løfte/flytte ham fra hans seng til vores for at amme ham og at han ikke vil falde i søvn igen og sove videre. Har prøvet at give ham en flaske når han vågner om natten, men han kan godt mærke forskel på den og brystet og nægter at tage noget mælk derfra. Har også hørt at man kan tilbyde vand men han drikker jo helst af kop så det betyder jeg skal have ham op at sidde, og så vågner han da helt sikkert helt op.
Troede førhen at det var fordi han ikke fik nok mælk om dagen, men synes han blir tilbudt det både ammes og også nogle gange af kop og især om aftenen, for tænker at hvis han er fyldt godt op om aftenen, vil han sove bedre og længere.
Håber meget du kan hjælpe og komme med nogle råd og forslag til hvad jeg kan gøre for at få ham til at sove bedre og længere uden alle de nat amninger. Har ikke noget imod at amme men nogle nætter er det næsten hver time eller hver halvanden til anden time, og det er vel ikke normalt og også alt for hårdt og trættende.
Ser frem til at høre fra dig.
Bedste hilsner
Den ammende mor
Ps Glemte lige at spørge om det ikke er meningen at man skal vænne dem til a falde i søvn selv og uden brystet i munden, og hvordan gør man det og fra hvornår?
Vi skal også have ham passet af hans farmor en aften om nogle uger, så der ville det være rart hvis han kunne falde i søvn ihvert fald uden at skulle ammes, så det er hvad vi forsøger at arbejde hen imod.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.
Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.
Tak fordi du har skrevet den!
Hilsen de glade forældre





