Annonce

Annonce

Brev:

Lære at sove i sin egen seng


17. februar 2014

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Lære at sove i sin egen seng

Kære Helen

Sidst jeg skrev til dig om vores soveproblemer konkluderede vi udfra dit svar at vi ville acceptere at hun gerne ville sove i dobbeltsengen pga. trygheden. Det har gjort at hun stort set sover igennem, nogle dage står hun dog op kl 4-5 det er lidt træls hun bliver puttet kl 20 så synes heller ikk at det er for tidligt at komme i seng? Hvordan får jeg lige det fikset?

En anden ting er at min kæreste ikke længere sover i vores soveværelse da vi alle tre sover elendigt sammen. Dette giver anledning til en masse små diskussioner da han føler at jeg ikke prioterere vores forhold, det gør mig meget ked af det for jeg nyder egentlig, at jeg endelig får min nattesøvn for det har været en sej kamp som han ikke har taget sit ...


Annonce

... læs i! Jeg føler mig nok lidt alene om dette problem. Men min datter trivsel er det vigtigste og hun stortrives, men kan godt se at min kæreste og jeg selvfølge skal have forældretiden tilbage.

Jeg har tænkt at jeg gerne vil prøve at flytte hende ind i sit eget værelse men samtidig bliver jeg usikker for jeg frygter at søvnen igen bliver et problem ;(
Jeg vil helst have så lidt tåre som muligt. Vil det hjælpe at fjerne hendes sengerand for når hun kommer i sengen skriger hun helt vildt hvilket er mærkeligt for en gang ville hun gerne sove i den.

Hvad skal jeg gøre for at få min datter ind i sin seng? Kan der hjælpe at ligge på en madras inde hos hende?

Glæder mig meget til at høre for dig for er lidt presset....

Hilsen Mig

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce