Annonce

Annonce

Svar: Opvågninger og kan ligge længe vågen


24. januar 2014

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Simon og Lukas´ mor

Tak for dit brev - jeg bliver så glad, hver gang jeg hører fra dig og hører hvor godt jeres lille familie trives, trods alt det I har været igennem. Tak fordi jeg har fået lov til at følge lidt med på sidelinjen de sidste 7 år:)

Jeg tror som du, at "Lukas gennemgår et kæmpe spring i sin mentale og motoriske udvikling", og at dette naturligt påvirker hans søvn og han store behov for at have dig nær. Og det hjælper. Det har været rigtig godt for ham, at du har taget ham ind i dobbeltsengen, han bliver bedre og bedre til at have dig på afstand og det viser at han jo bliver mere og mere tryg og stille og roligt finder ud af, at han godt kan sove selv. Fra at skulle have dig helt tæt på, skulle ligge helt tæt, så var det rigtig fint med din hånd at holde i og nu kan han faktisk bedst sove, hvis du er ved siden af ham, men uden at I skal røre ved hinanden. Så små skridt og tid skal der til, men det er små skridt i den rigtige retning.

Jeg synes ikke, at du på nuværende tidspunkt skal kæmpe med ham om at få ham over i egen seng igen. Det kan komme om en måned eller to. Måske i 15-16 måneders alderen, her begynder han at få lidt mere hjernemæssigt bevidsthed om at du stadig er der, selvom han ikke kan se dig, han vil motorisk være blevet stærkere og vil derfor også kunne sove mere roligt - selv kunne skifte stilling og finde en rar stilling at ligge i, når han får sig flyttet på i søvne, uden at du behøver have fat i ham og hjælpe ham. Og det kan være godt at forsøge på dette tidspunkt, fordi han i 18-20 måneders alderen sandsynligvis vil få en urolig søvnperiode igen, så hvis I kan få skabt nogle rutiner før denne periode, kan det være godt. Når det er sagt, så må du naturligvis også gerne lade ham blive i soveværelset, hvis det fungerer rigtig godt.

Du skal være opmærksom på hvordan han sover i løbet af dagen. De fleste børn vil i 12-18 måneders alderen begynde at kunne nøjes med kun en lur dagligt. Hvis han stadig sover formiddagslur og ...


Annonce

... middagslur, så er der sandsynligvis ingen problemer, men hvis han nogle gange springer formiddagsluren over, så prøv at lægge mærke til om han i stedet powernapper om eftermiddagen. Hvis han har tendens til at powernappe lidt omkring kl 16 (eller måske senere), så kan det faktisk være forklaringen på at han har en vågenperiode om natten.

Hvis du har på fornemmelsen at han powernapper eftermiddag, så kan det være en god idé at give ham en formiddagslur i stedet eller at du generelt ser på dagens rytme og overveje om der skal ændres lidt ved den - fast stå op tidspunkt, aktiviteter og tidspunkter for leg, mad, søvn osv. i løbet af dagen. Hele dagens rytme vil naturligt spille ind på nattens forløb.

Han må gerne få aftensmad, aftenbad og godnatgrød som en fast del af putteritualet. Det kan være med til at give ro både motorisk og mentalt - det vil sige at I f.eks. kan spise til aften kl 18, herefter kan han komme i bad og så kan han få en godnatgrød med mælk i køkkenet kl 19.30, få børstet tænder og blive puttet. Flasken skal stille og roligt trappes ud og grød og mælk af kop kan på sigt erstatte denne. Lige nu må han gerne få den, men gradvist skal mælkeindtaget skrues ned.

Så en plan kunne se således ud:

1. Indfør godnatgrød i køkkenet, som del af putteritual.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

2: Giv ham et putteritual, med godnathistorie, puttebamse og samtidig mælk i flaske.

3: Skru mængden af mælk i flasken ned, så han får mindre og mindre.

4: Bibeholde ritualet, med puttebamse og godnathistorie, men erstat evt. flasken med mælk af kop og på sigt vand af kop.

5: Prøv at sætte dig ved side af ham i din seng, når han skal sove, så han til at begynde med puttes i din seng, og har dig ved siden af sig.

6: Put ham i egen seng - men samme ritual, som han er vant til, så du stadig er ved siden af ham, sidder der, læser godnathistorie, synger godnatsang osv. men hvor han nu lærer at han ligger i sin egen seng og du er ved siden af.

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce