Svar: Græder ved tandbørstning
Kære Helle
Tak for dit brev :)
Det er rigtigt synd, at din datter er så ked af tandbørstningen og jeg tænker, at det er rigtig godt, at du er opmærksom på at få gjort hende så tryg som muligt. Og derfor er du lige nu måske nødt til at acceptere at du lige nu ikke kan være helt så grundig, som du gerne vil... det kan være en god idé at "stoppe mens legen er god", så hun ikke når at blive for ked af det og hver dag oplever det som ubehageligt.
Det er en rigtig god idé at du forsøger at bryde hele situationen ved at børste tænderne et andet sted end I plejer. Det vil sige, at hvis du plejer at børste tænderne på badeværelset, så prøv i stedet imens hun ligger på puslepuden, i sofaen, på køkkenbordet, er i din favn, ved siden af dig eller hvad du nu synes.
Så er det vigtigt at du gør det så kortvarigt som muligt til at starte med og i takt med at hun bliver tryg og fortrolig med hele situationen og finder ud af at det er okay og ikke slemt, så øger du tiden du bruger og grundigheden du får det gjort med. Det betyder at du lige nu måske skal acceptere, at du ikke når hele munden igennem, selvom du godt ved, at du bør børste alle tænder grundigt. Lige nu skal det blive ...
... acceptabelt at børste lige og i takt med at det bliver mere og mere okay, så øger du antallet af tænder du børster og grundigheden du børster med.
Prøv at fokusere på forskellige områder af munden alt efter om det er morgen eller aften du børster, så du på den måde alligevel når at få børstet på lidt forskellige tænder.
Prøv med forskellige tandbørster - du kan blandt andet købe en tandbørste, som samtidig er en bidering. Du kan prøve at lade hende ligge med den selv, gumle lidt på den og på den måde vænne sig til den og blive tryg ved den.
Du kan også overveje at forsøge med en elektrisk tandbørste. Nogle børn bryder sig ikke om lyden og fornemmelsen, og bliver hun skræmt dur det naturligvis ikke, men andre børn synes det er super sjovt, når det snurrer i munden. Det er bestemt et forsøg værd :) Du bør købe en tandbørste beregnet til børn - de fås også på batteri, så er det ikke så dyrt og så kan du finde ud af, om hun kan lide det og hvis det giver succes, så kan I jo ønske jer en el-tandbørste til hendes fødselsdag:)
Og prøv så også at få børstet tænderne inden hun bliver alt for træt, så er chancen for succes større :)
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...
20. september 2025 | Diverse | 6 år
Flytteovervejelser og skolestart/skifte
Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
Viden om børn:
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








