Brev:
Falde i søvn om aftenen - 16 mdr.

Kære Helen
Så er der atter behov for et spørgsmål til dig.
Vores datter er pludselig begyndt at være helt umulig at få til at sove om aftenen. Vi har samme rutine som vi har haft i månedsvis.
Vi plejede at kunne sidde med hende og synge en sang. Lægge hende i sengen. Vinke og sende fingerkys og vi ville gå ud af hendes værelse. Hun ville smile og vende sig om og falde i søvn. Pludselig blev det dog gradvist til at hun skulle falde i søvn i mine arme og så lægge hende. Der begyndte det jo at gå lidt skævt, men det tog bare to minutter og så virkede det jo lettere - og så var det jo også hyggeligt at sidde med hende.
Men nu græder hun som blev hun pint så snart vi forlader rummet. Hun er mega træt og falder ofte i søvn hvis vi sætter os hos hende i bare et minut. Men så går der få minutter, så løfter hun hovedet med et sæt og kigger sig panisk omkring. Hvis vi stadig sidder der lægger hun hovedet ned igen og sover videre - er vi der ikke bliver hun helt ulykkelig.
Vi er med på at både gode og ...
... dårlige perioder er midlertidige, men vi er i tvivl om hvad der er ok ift at vænne hende til at falde i søvn alene igen.
Igår og idag har vi haft vores putteritual lagt hende i sengen og så har hun grædt. Så er vi gået ind til hende hver 1-3 min og sagt godnat, kysset hende, givet hende sutten og lagt hende ned i sengen igen. Igår tog det to timer idag næsten det samme.
Men det skær i mit hjerte og selvom jeg ikke har ammet i snart et år er det som om nedløbsrefleksen sættes igang ;-(
Også om natten er hun begyndt allerede kl 23 at ville ind i vores seng, hvis ikke fortsætter hendes opvågninger og gråd natten igennem.
Jeg føler jo vi hele tiden er inde og sige til hende at vi stadig er der, men svigter vi hende?
Ellers er hun en glad og vældig energisk pige. Vågner ca 7 morgen, sover lur fra ca 11:30 og 2-3 timer frem puttes til natten ved 19:30 tiden. Går i vuggestue og er rigtig glad for det, men har også en del hjemme dage når jeg har fri i hverdagene indimellem.
Hun er 16 1/2 måned gammel
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Æteriske olier
Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.
Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.
I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.







