Brev:
Han skriger (ikke græder men skriger) når han skal sove
Hej Helen,
Nå så er jeg ved at være desperat igen, og savner et godt råd.
Min knægt på næsten et år nu, har som du jo nok kan se i min historik, noget af en håndfuld.
I en lang periode har han heldigvis været nogenlunde nem at putte om end han pga. væske og mellemørebetændelse er vågnet skrigende og ofte. Nu går det lidt bedre med ørerne og jeg har besluttet at stoppe amningen (synes at det var passende nu han næsten er et år). Det er svært at sige om det udelukkende er pga. det, men i hvert fald er det blevet så frygteligt at putte ham om aftenen. Vi putter ham ved 19.30 tiden hvor han som regel er ret træt, og han skriger (og jeg mener virkelig skriger), kaster sig baglæns og vrider sig rundt. Det er ligegyldigt om han ...
... er i sengen eller hos os - han er helt ude af den.
Oftest tager det 1-1 1/2 time før vi endelig får ham til at sove på den ene eller anden måde. Det er så frygteligt at se ham på den måde og føle at man intet kan gøre.
Har du evt. en ide til hvad vi skal gøre?
Jeg vil lige tilføje, som du sikkert også kan se i historikken, at han ikke er som børn typisk er tror jeg. Han er meget temperamentsfuld og udtryksfuld (signalstærk, high need, kært barn har mange navne).
Han er også ind imellem begyndt at knalde sit hoved ind i radiatoren eller gulvet gentagne gange med vilje - hvad stiller man op med det??
Ps. Han begyndte i vuggestue 1. december, og begyndte at gå sidst i dcember.
Mange tak for hjælpen på forhånd - Lene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
Viden om børn:
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.