Brev:
Uregelmæssig nattesøvn og astma
Hej Helen
Vi har problemer med at få vores søn på næsten 2 år til at sove. Vi har brug for nogle gode råd til hvordan vi kan få ham til at falde i søvn uden vi er i rummet og sove igennem uden vi er i rummet.
Vi putter ham i hans seng i hans værelse kl. 18:45 med godnatsang og meget dæmpet belysning, og han er grådkvalt hvis vi ikke bliver i rummet. Hans seng står sådan at han fra værelset kan kigge ud i vores køkken alrum hvor vi også plejer slukke lyset. Vi har anskaffet en boksmadras vi kan lægge os på ved siden af hans seng, så plejer han falde til ro og falde i søvn i løbet af 30-60 minutter.
Når han ikke vil sove som idag, tager det 2-3 timer før han falder i søvn af udmattelse. Det hænger måske sammen med hans astma som er forværret her i vinterhalvåret. Lige nu er han også forkølet. Det er ubærligt at han skriger og hoster i 2-3 timer.
Han plejer vågne og græde igen kl. 23:30, hvor en af os lægger os ind til ham indtil han sover igen i løbet af 5 - 60 minutter. Herefter vågner han regelmæssigt og græder hver 1 - 2 time indtil han er klar til at stå op kl. 5:30-6:00, vi vil gerne stå op kl. 06:00. Der er også engang imellem en sjælden nat hvor han ikke vågner.
Han får store mængder ...
... astma medicin og vi har et godt forløb med en børnelæge med den del. Flixotide 250 mikrogram astmaspray 2 gange daglig og så er han lige startet på Montelukast Accord 4 mg tyggetabletter. og han får airomir astmaspray efter behov. Hans sovemønster kan være påvirket af bivirkninger af den høje dosis flixotide, som vi håber at kunne reducere med hjælp fra Montelukasten. Han er ca. 8 mdr. bagud med sprogudviklingen og får støtte til dette i dagplejen. Når han bliver frustreret kan han finde på at slå panden i gulvet eller mod væggen. Han virker frustreret over at vi ikke forstår ham, og virker til selv at have et stort passivt ordforråd da han forstår rigtig meget af det vi siger til ham, f.eks. at hjælpe med borddækning. Det kan også være at han har arvet mit begrænsede søvnbehov, jeg er udhvilet efter 5 timer, mens min kone har brug for 10 timer. Vi er begge meget påvirket af søvnforstyrrelserne. Jeg oplever også engang imellem i gråden at han virker angst, i at hans hjerte slår hurtigt og han sveder. Det fungerer ikke at flytte hans seng ind i vores soveværelse eller lade ham sove i vores seng.
Vi har brug for nogle gode råd til hvad vi kan og bør gøre for at få nogle bedre nætter.
Venlig hilsen
Lars
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.
Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...
13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...
10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Reaktion på at være blevet storesøster
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr
Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....
Viden om børn:
Appetit
Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.
Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.
Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.