Annonce

Annonce

Brev:

Utryghed hos 4,5 årig


21. december 2013

Kategori:
Alder:
4 år, 9 mdr.

Utryghed hos 4,5 årig

Hejsa :-)

Min dreng på 4 år og 9 mdr er kommet ind i en periode, hvor han virker meget utryg. Vi må ikke gå fra ham og hvis vi ikke er i samme rum, kalder han med jævne mellemrum, for at spørge hvor vi er.

Vi har et fyr udenfor huset hvor vi skal ud og fyre to-tre gange om morgenen og om aftenen. Han vil med derud hver gang og han panikker fuldstændig, ved tanken om ikke at komme med. Han siger, at han er bange for, at vi kører uden ham og hans lillesøster, hvilket vi aldrig har gjort eller kunne finde på at gøre. Vi har dog benyttet sætningen "så må vi køre uden dig", hvis han ikke ville med eller ikke kunne blive færdig til at komme ud af døren.

Om aftenen vil han have, at vi skal blive ved ham til han falder i søvn. Natten til lørdag vågnede han og ville ind og lægge ...


Annonce

... i dobbeltsengen men jeg mener han sover bedst i sin egen seng, så jeg måtte blive indtil han sov igen.

Den anden dag var han med ude og handle og han sagde hver gang jeg skulle ud og ind i bilen, at jeg skulle skynde mig over til ham.

Det skal siges, at for 14 dage siden, skulle jeg ind og købe bleer og jeg havde sagt til ham, at han skulle blive i bilen og kom hurtigt igen. Jeg låste bilen og gik men da jeg kom ud igen var hans vindue rullet ned og han var væk... Jeg kaldte på ham og kunne hurtigt høre ham græde. Han var gået ind i en butik og havde sagt han ikke kunne finde sin mor også var ekspedienten fulgt med ud på parkeringspladsen.

Hvad kan årsagen være til, at han pludselig er så bange for, at vi forlader ham og hvordan tackler vi det bedst?

Med venlig hilsen
KH

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce