Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop og eget værelse eller?


8. december 2013

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Ammestop og eget værelse eller?

Hej Helen,

Tak for dit sidste svar - det er altså guld værd, at man har dig :-)

For nu er jeg kommet i vildrede med et par ting. Først lige lidt om hvordan det går.

Min søn er nu næsten 14 måneder, og han trives rigtig fint. Han startede i dagpleje, da han var 12 måneder, og han er rigtig glad for at være der, og der er ingen problemer i afleveringssituationen.

Indfor de sidste par uger er han tillige begyndt med at sove helt fantastisk, for det har ellers været vores haltende punkt med mange opvågninger mv.

Han sover således i sin egen tremmeseng ved siden af vores seng, og han vågner typisk mellem 5 og 6, hvorefter han kommer over til os, hvor han nogle gange sover lidt videre. Omkring kl. 6 står vi op, og far afleverer ham i dagplejen ca. kl. 0730. Her sover han ca. 1 time til formiddag og mellem 1-2 timer til eftermiddag. Mellem kl. 14.30 og 15.30 bliver han hentet af mig.

Jeg ammer stadig væk 1-2 gange i døgnet. Typisk fra det ene bryst om eftermiddagen og fra det andet i stuen, inden han bliver puttet om aftenen, og min søn er VIRKELIG glad for at blive ammet.

Kl. 19.00 bliver han puttet, og han får en flaske i sengen. Nogle gange ligger han sig til at sove med det samme, og andre gange tumler han glad rundt kysser og krammer på den som putter og falder så pludseligt i søvn. Typisk tager det en halv time og putte ham, hvor vi er ved ham.

Så lige pt. går alting bare så fint, og det er derfor, jeg virkelig er kommet i vildrede. For egentlig havde jeg/vi besluttet os for, at amningen skulle stoppe her i løbet af december. Min mand har allerede juleferie fra på fredag, og derfor ville han kunne tage over om eftermiddagen i de situationer, hvor min søn gerne vil ammes.

Når amningen var væk og stadig i juleferien, ville vi ...


Annonce

... flytte hans seng ind på eget værelse, og herefter indenfor de næste par måneder udfase flasken, og i stedet som du beskriver give lidt varm mælk på en kop og en banan og ikke mindst starte op med en godnathistorie.

Men lige nu er jeg hårdt ramt af dit motto, som du engang skrev til mig, om at lade være at lave om på noget, som fungerer.

Hverken min mand eller jeg har noget problem med, at vores søn sover ved siden af os.

Jeg synes stadig, at det er dejligt at amme, og det er efterhånden meget lidt der kommer ad gangen. Min søn er dog selv begyndt at kunne bede om det ved, at han hiver i min bluse, hvilket måske ikke er så rart, når man er nogle steder. Men det sker trods alt ikke så tit. Men han nyder det ekstremt meget, og han bliver altid så glad bagefter.

Så egentlig siger min mavefornemmelse mig, at jeg skal ligge de ovenstående planer på hylden og bare nyde, at alt går godt.

Men tvivlen nager mig, og derfor skriver jeg til dig :-)

Jeg ønsker jo ikke at gøre en bjørnetjeneste overfor min søn bare fordi, at alting nu er mageligt for min mand og jeg. Bliver det sværere at stoppe amningen og flytte ham på eget værelse, når han bliver ældre?

Og kommer jeg til at stoppe amningen og flasken på samme tid, hvilket jeg er sikker på min søn vil protestere over i så fald.

Jeg føler mig selvfølgelig også lidt påvirket som første gangs mor over, at jeg nu vælger en vej, som er en smule anderledes end de fleste - i særdeleshed i forhold til amningen.

Så glæder mig virkelig til at høre din tanker og input omkring ovenstående.

På forhånd tak :-)

Venlig hilsen
"Vildreden"

Nb. Jeg kender godt Sundhedsstyrelsens anbefalinger i forhold til tandbørstning og mælk bagefter. Men vi har valgt at børste tænder forinden mælken alligevel.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce