Annonce

Annonce

Svar: Sove- og madrutine søges


23. november 2013

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære drengemor :)

Tak for dit brev :)

Med den alder din dreng har, så vil det være en rigtig god idé at arbejde på en rytme, hvor han sover 3 lure dagligt - en formiddagslur, en middagslur og en lur sidst på eftermiddagen/først på aftenen. Hvornår den sidste lur ligger afhænger helt af, hvor lange hans lure er, og hvor sent han sover i løbet af dagen.

Nogle børn vil i denne alder sove deres 3. lur ret sent og vil derfor også gå sent i seng til natten - det er helt okay. Det ændrer sig igen i takt med at han bliver ældre. Gennemsnitligt vil børn i denne alder sove 15 timer i døgnet, ofte fordelt sådan at de sover 5 timer i løbet af dagen (fordelt på 3 lure) og 10 timer om natten. Nogle sover naturligvis lidt mere dagssøvn og kortere nattesøvn, andre sover modsat - lidt mindre om dagen og sover så en længere nattesøvn.

Tidspunktet for at starte med skemad ligger et sted mellem 4-6 måneder og det er ikke sikkert at jeres dreng er parat fordi han nu er blevet 4 måneder. Han skal være mindst 4 måneder, men derudover skal han også have et ernæringsmæssigt behov og han skal være fysiologisk parat - både i hans mave- og tarmsystem og også motorisk.

Et signal kan være at han virker ekstra sulten. Måske begynder han at melde sig ekstra om natten, søger bryst eller flaske mere. Og i første omgang skal du her øge hans indtag af mælk og hvis og når dette så ikke længere virker tilstrækkeligt, så vil det være godt at starte med lidt skemad.

Et andet signal er at han kan holde sit hoved selv og drejer det bevidst. Så når du sidder med ham, så følger han tydeligt den mad du spiser med sine øjne. Måske prøver han ligefrem at række ud efter din mad.

Det skal også gerne være sådan at han åbner munden bevidst, når du giver ham d-dråber på en ske. Han holder hovedet, ser skeen komme, er helt parat, åbner munden og tager imod.

Og så skal han savle - det er tegn på at der er gang i enzymerne i spyttet og at han derfor er ved at være parat til at kunne nedbryde anden føde end mælk.

Når disse signaler er der, så ...


Annonce

... kan du begynde med lidt smagsprøver - og i starten er det kun 3-5 små skefulde grød. Jeg anbefaler at du starter til frokost, fordi han om dagen naturligt ofte vil være mere parat og klar. Det er derudover ofte sådan, at hvis man starter om aftenen, så kan det give ekstra urolig søvn :)

En plan for dagen kunne f.eks. se således ud:

Tidlig morgen 06: Ammes/flaske og sover videre. Vågner ofte med en lille ekstra amning, når dagen starter

Formiddag 9-9.30: Ammes/flaske og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30: Tilbydes lidt smagsprøver af grød, det kan være majs, ris eller f.eks. hirsegrød, vand af kop.

Ammes/flaske og puttes til middagslur ca kl 12.30-13 - tidspunktet afhænger naturligt af hvor lang formiddagsluren er

Eftermiddag 16-17: Ammes/flaske


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sover dagens 3 lur - også dette tidspunkt variere efter hvor sent de øvrige lure ligger og hvor lang middagsluren er.

(Aften 18: Når skemaden til frokost fungerer, så gives grøntsagsmos her - igen kun smagsprøver.)

Ammes/Flaske og puttes til natten 19.30-20 - også her varierer tidspunktet efter, hvor lang og hvor sen 3 lur er. Mange børn går ikke til ro for natten før kl måske er 22.

Sen aften 23-24: Ammes/flaske

Midt nat 03: Ammes/flaske

Mange børn vil i denne alder spise hyppigt om aftenen og vil som sagt ofte være vågne og gå sent i seng - rytmen kan således også være sådan, at barnet får mælk kl 19, kl 22 og først går i seng der... og så får mælk igen 01/02 og igen 06 og det er også helt fint :)

Jeg vil anbefale dig rigtig meget at købe min bog "Helens bog om børn og mad". I den guides du igennem måned for måned - fra de første smagsprøver til mad i stykker og til familiemaden. Der er opskrifter, dagsplaner, svar på alle spørgsmål - hvad skal konsistensen være, hvilken ske skal jeg bruge, hvor meget skal jeg give, hvornår på dagen osv. osv. Og der er et stort fødevareleksikon, hvor du kan slå alle fødevarer op, hvis du er i tvivl om, hvad dit barn må få og ikke få :)

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kostfibre og børn

Det lille barn kan få diarré og løs afføring af at få for mange kostfibre. Især hvis barnet spiser grød og brød med hele kerner, eller rå grøntsager og meget frugt, kan barnet få for mange kostfibre.

Små børn må gene spise fuldkorn, men det anbefales, at de også spiser andre kornprodukter, da de let kan få for meget kostfiber. Når barnet i 8 måneders alderen begynder at spise brød, så bør ca. halvdelen af brødet være rugbrød og fuldkornshvedebrød og resten varieres mellem hvidt...

Læs mere i Babylex

Skråstol

Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.

Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Fantastisk hjemmeside, fantastiske bøger og fantastiske meninger!

Kærlig hilsen
Mor til Elias, 7 måneder.


Annonce