Brev:
Stop med natamning - 11 mdr.
Hej Helen,
Vi har længe haft stor gavn af dine svar til andre brugere. Nu har vi dog en situation, som vi gerne vil have dit specifikke råd til.
Vi er de stolte forældre til en helt igennem fantastisk dreng, LP, som lige er blevet 11 måneder.
Men som mange andre forældre, så bøvler vi ret så meget med den famøse nattesøvn!! LP har på intet tidspunkt været en god sover. Hans personlige rekord er 5 timer i streg - hvilket kun er sket sjældent. Han har desværre rigtige mange opvågninger i løbet af natten.
Sådan ser en gennemsnits nat ud ved os:
19.15 - bliver puttet, ammes fra begge bryster.
23.00 - vågner - ammes, fornemmer at han faktisk spiser en del (bliver dog kun ammet fra det ene bryst).
02.00 - vågner - kan ofte tage noget tid at få ham til at falde til ro igen. Skriger og vrider sig.
03.00 - vågner - kan igen tage noget tid, at få ham til at falde til ro.
04.00 - vågner - ammes
- og fra kl. 04.00 bliver resten af natten faktisk noget rod. Ca. kl. 04.30 kommer LP over til mor og sover. Og får faktisk lov til at sutte lidt løs, indtil han vågner rigtig op kl. 06.00. Hvis vi nægter ham brystet her tidlig om morgen, bliver han virkelig hidsig - skriger og lave flitsbue med hele kroppen, og er meget svær at få til at falde til ro igen.
Vi er klar over at nogle af hans opvågninger kan skyldes, at der sker meget med ham motorisk. Men vi fornemmer klart at det ofte er brystet han vil have, og han bliver derfor meget hidsig, når han ikke får det. Som det er nu, så er det mor der har nat-tjansen. Men far vil gerne på banen, hvis det kan hjælpe på problemet.
LP ...
... spiser generelt rigtig godt i løbet af dagen og virker meget interesseret i mad. Han er også rigtig god til at drikke vand/mælk. Så vi synes, at han får det han skal bruge i hans vågne timer. Vi giver ham også aftengrød inden han skal i seng - det er han dog sjældent interesseret i.
Dagssøvnen er rigtig god, her sover LP 2 x 1,5 time formiddag og eftermiddag.
Vi har prøvet at tilbyde ham vand om natten i stedet for - det har bare den modsatte effekt, og LP bliver bare endnu mere vred. Vi har også prøvet at afkorte amningerne om natten, men det bliver LP også ret så sur over.
Det vi gerne vil have din hjælp til er, at give os en slagplan for hvordan vi bedst får udfaset amningen kl. 23.00 og hvordan vi undgår at det bliver noget roderi fra kl. 4.
Vi ved, at LP vil protestere meget over denne ændring, så vi har brug for at vide, at det er det rigtige vi gør, så vi kan gennemføre det.
Godnat-amningen kl. 19.15 vil vi egentlig gerne bibeholde noget tid endnu, og tænker at det er den sidste amning der skal skæres væk. Hvad er din holdning til dette?? Er det bedre at bibeholde den tidlige morgenamning?? Vi forventer at LP skal ammes til han er lidt over 1 år.
Vil det være en ide at amme LP kl. 22.00, når mor går i seng, selvom han ikke er vågen og beder om det?
Mor kan generelt godt lide at amme, og hvis LP kun vågnede kl. 23.00 og 04.00, så var nat-amingerne ikke et problem. Men med alle de andre opvågninger, så skal der bare ske noget ske noget andet.
Vi ser meget frem til at høre dit råd og tak for en meget brugbar brevkasse.
På forhånd mange tak.
Med venlig hilsen
DJ
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Mælkedranker
Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.
De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...
Vaccination
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:
- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1
- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2
- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3
- 15 mdr.: MFR 1
- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)
- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.