Annonce

Annonce

Svar: Nødder - 13 mdr.


19. oktober 2013

Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære mor - der forsøger at navigere rundt i alt det med mad :)

Det er rigtigt, at man skal være opmærksom på nødder og kerner til børn under 3 år. Især jordnødder (peanuts) og større nødder og kerner kan sætte sig fast i luftvejene - og når man er særligt opmærksom på peanuts, så er det fordi den faconen på disse nødder kan kile sig fast mellem spiserør og luftrør og kvæle barnet..

I det hele taget skal man være meget opmærksom på ikke at give små børn hårde fødevarer, som de har svært ved at tygge - man skal især være opmærksom på rå gulerødder, ligesom man også skal være opmærksom på popcorn og hele vindruer med skræl.

Man kan godt have allergi overfor jordnødder. Da jordnødder er en bælgfrugt, så vil man, hvis man har jordnøddeallergi også nogle gange kunne få allergiske symptomer, hvis man spiser andre bælgfrugter, som f.eks. grønne ærter, soja, bønner og linser. Man kalder dette for en krydsreaktion og det er proteinerne i bælgfrugterne, som man ikke tåler og derfor reagerer på.

Man kan også have allergi overfor nødder - det gælder f.eks. hasselnødder, valnødder, mandler, paranødder og ...


Annonce

... cashewnødder. Hvis man har allergi overfor nødder, så tåler man ofte ikke de rå nødder, men nogle mennesker kan godt tåle nødderne hvis de er bagt, ristet eller kogt.

Hvis man har allergi overfor nødder, så har man ofte også pollenallergi - kroppen reagerer fordi de allergifremkaldende stoffer i nødder og pollen ligner hinanden og kroppen har svært ved at kende forskel.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Din datter lyder ikke til at have nogen problemer med allergi og det lyder rigtig lækkert med en hasselnøddepesto - mums! Jeg kan ikke se nogen grund til at du ikke skulle kunne bruge knuste nødder i madlavningen og lade din datter spise af dette.

Nødder hører til det man kalder for 'højallergene' fødevarer, det er f.eks.: æg, fisk, skaldyr, bælgfrugter, citrusfrugter, jordbær og som sagt nødder. Der er ikke videnskabeligt grundlag for at fraråde disse fødevarer, derimod anbefaler Sundhedsstyrelsen, at man introducerer dem et ad gangen i små mængder og på den måde stille og roligt vænner barnet til det og også ser om der kommer en reaktion. Og det er vel det du har gjort ...?:)

Håber du her er hjulpet lidt videre på vej, - fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Renlighed

Renlighed betyder, at barnet har kontrol over vandladning og afføring. Der er store individuelle forskelle på, hvornår børn bliver renlige.

De fleste børn bliver renlige inden for de første 3 år, hos andre sker det langt senere. Børn bliver ofte først renlige om dagen og senere også om natten.

At træne renlighed bør altid ske i et samarbejde med barnet. Der skal være plads til små uheld og det er vigtigt at støtte barnet og aldrig skælde ud, hvis og når det går...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Jeg har nu i over 3 år været medlem af din hjemmeside og har ALTID påskønnet dine gode og fornuftige råd omkring mine to børn. Selvom du aldrig har mødt mine børn, har du altid rådgivet mig som om du hele tiden har været en del af deres liv......

Du er klart den bedste og ærligste sundhedsplejerske jeg nogenside har stiftet bekendtskab med, og jeg vil altid sætte pris på dine gode råd, som har gjort min hverdag bedre og mindre skræmmende.

Endnu engang tusind tak.


Annonce