Annonce

Annonce

Svar: Mad og søvn, forlanger mælk om natten


7. oktober 2013

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mor

Tak for dit brev :)

Det vil ofte være passende med 3 flasker i døgnet, nu hvor din datter er 8 måneder gammel og disse tre flasker kan meget fint ligge inden middagslur, aften og sen aften. Nogle børn trives dog bedre med at de ligger aften, sen aften og tidlig morgen, men det lyder som om at jeres datter indtil videre har kunne sove fra ca midnat og natten frem uden mælk og det synes jeg I skal forsøge at komme tilbage til - det lyder som en fin rytme.

Jeg vil anbefale jer at I fjerner flasken før formiddagsluren og her i stedet erstatter med et mellemmåltid bestående af frugt og brød. Flasken inden middagsluren er fin at bibeholde - det sikrer hende en god lur midt på dagen og hjælper til ro.

Jeg vil anbefale at I indfører en godnatgrød om aftenen, som skal indgå som en fast del af hendes putteritual. Det vil sige at I f.eks. kan spise aftensmad kl 18, herefter kan hun evt. komme i bad, så kan hun få en godnatgrød kl 19.30-19.45, få børstet tænder og så blive puttet til natten med sin flaske ca kl 20. Og så få en flaske sen aften eller først på natten, som I nu vurderer, at det vil fungere bedst.

Mit forslag til en dagsplan ser derfor således ud:

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30:½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg og suppleres også med grøntsagsmos med kød eller fisk. Det kan være rester fra aftensmaden, det kan også være mos fra glas eller frost. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl 13.30

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt. En lille portion tykmælk med revne æbler, rugbrødsdrys eller lignende, vand af kop.

Aften 18: Aftensmad, udgangspunktet er jeres mad - der skal være mad i stykker og også stadig moset mad, gerne mad med sovs og dermed smag :) Vand af kop.

Kommer i bad, gøres klar til natten.

Tilbydes godnatgrød som fast del af putteritualet ca 19.30-19.45

Flaske og puttes til natten ca kl 20

Sen ...


Annonce

... aften eller først på natten 23-01: Flaske og sover herefter uden yderligere mælk til næste morgen tidlig, hvor dagen så starter med grød.

Jeres datter har en alder nu, hvor hun rigtig gerne vil spise selv og gerne vil have mad i stykker, mad hun kan sidde og gumle på osv. Og det skal hun naturligvis have lov til, det er rigtig dejligt og I skal udnytte hendes lyst til at spise. Men hun har stadig brug for at få skemad ved siden af. Hun skal bruge rigtig mange kræfter på at spise mad i stykker, det kræver stor koncentration at føre det til munden, tygge og bearbejde det, synke, tage et nyt stykke osv. Og hun bliver derfor let træt, før hun egentlig har fået mad nok. Derfor er det rigtig godt, hvis I ved siden af brødhapsere og mad i stykker kan supplere med lidt mos - ligesom det kan være en rigtig god idé at supplere med en godnatgrød inden sengetid. Og har I f.eks. fået risotto om aftenen, så må du gerne gemme lidt af dette og så supplere rugbrødshapserne til frokost med lidt af dette, så hun på den måde får lidt ekstra hele dagen igennem:)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I skriver at hun får 165 ml på flaske - nogle gange siger hun fra og drikker ikke det hele og det er naturligvis helt okay. Er det sådan at hun nogle gange virker til at kunne drikke mere? Hvis hun virker til at kunne drikke 200 ml, så må hun gerne få det. Samlet vil det faktisk være rigtig fint hvis hun får ca 600 ml mme i døgnet. Hun er en fysisk stor pige og har derfor brug for en del væske og hun kan ikke drikke store nok mængder af en kop. Hendes væskebehov ligger mellem 1000-1500 ml i døgnet - så det er vigtigt at I er opmærksomme på at hun drikker nok og ikke søger ekstra mælk om natten fordi hun reelt er tørstig.

Og med hensyn til søvn i løbet af dagen, så vil det være rigtig godt og stadig vigtigt at hun får to lure dagligt - en formiddagslur og en middagslur. De fleste børn er mellem 12-18 måneder før de kan nøjes med kun en lur dagligt. Så en lur midt på dagen er stadig for tidligt hos jer :)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke med hende:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex

Vestibulærsans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Vestibulærsansen registrerer hovedets bevægelser i forhold til tyngekraften, og den hjælper os med at finde ud af, hvad der er op og ned, når vi bevæger os. Dette sker via receptorer, som er beliggende i det indre øre....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce