Svar: Menstruation og amning - 10 mdr.
Kære Maria
Tak for dit brev :)
Det er helt normalt at menstruationen kan komme 8 måneder efter fødslen - netop i takt med at antallet af amninger skrues ned og indtaget af skemad sættes op, så går din normale cyklus stille og roligt igang og din menstruation begynder igen. Hos nogle kvinder sker det langt hurtigere efter fødslen, nogle kvinder får menstruation allerede en måned efter fødslen, og hos andre sker det først, når barnet er 1 år eller mere. Det er meget forskelligt fra kvinde til kvinde, og det kan også være forskelligt fra fødsel til fødsel, så mønsteret er ikke det samme hos samme kvinde fra barn til barn.
Det er på samme måde helt normalt at menstruationen kan være lidt uregelmæssig i starten, ligesom din blødning også kan være voldsommere. Og du skal give det tid og se om ikke det normaliserer sig. Hos nogle kvinder kører menstruationen fuldstændig regelmæssigt, og som man kendte det fra før man blev gravid, men hos andre kvinder er det altså helt anderledes - og derfor er det også vigtigt at man ikke regner med "sikre perioder", for der er stor sandsynlighed for at man kan blive gravid igen.
Hvis din blødning er ...
... meget voldsom og det på nogen måde er ubehageligt for dig, så skal du naturligvis drøfte det med din læge. Ellers vil jeg foreslå dig, at du drøfter det med lægen, når din dreng skal til 1 års undersøgelse. Så har din krop haft lidt tid til at komme ind i normal rytme. Det kan være en god idé at føre "menstruationsdagbog" i en periode, så du kan huske hvordan det er, hvor meget du bløder, hvor tit du bløder osv.
Lægen kan undersøge dig, henvise til gynækolog, henvise til ultralydsscanning osv. hvad der nu skønnes behov for. Hos en del kvinder er årsagen hormonel og derfor vil mange kvinder efter en fødsel blive anbefalet en hormonspiral - det kan du også tale med lægen om.
Med hensyn til hormonknopper - så ja, det er bestemt muligt at din dreng får hormonknopper, hvis din cyklus lige nu er ved at finde sig sig og da du stadig ammer. Der kan dog også være tale om varmeknopper eller knopper der kommer som reaktion på noget han spiser - ikke eksem, men knopper rundt om munden, hvis han spiser mad med lidt syre eller andet der kan irritere. Det kaldes for kontakt allergi.
Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.
Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Ammestillinger
Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.
Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.
Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...








