Annonce

Annonce

Svar: Vores pige på 6 måneder vil ikke have skemad


24. august 2013

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Kasia

Tak for dit brev og velkommen til :)

Jeg vil meget gerne dele lidt tanker med jer og så må I selv vælge til og fra, hvad I tænker I kan bruge:)

Det lyder som om at jeres datter fra start har haft rigtig svært ved det med at spise og jeg tænker at det er vigtigt at I får undersøgt, hvad det handler om. I fortæller at lægen har set hende og siger at alt er som det skal være og det er rigtig dejligt, men måske er hun en særlig sensitivitet overfor det at få noget i munden.

Nogle børn føler ubehag, når de berøres ved og i munden. Derfor protesterer de overfor sut, flaske, skemad osv. Samtidig kan dette forstærkes af at man som forældre jo naturligt forsøger alt, for at få barnet til at spise. Man presse måske barnet unødigt, eller I kan sende nogle signaler til hende om, at det at spise ikke er rart - fordi selve spisesituationen jo efterhånden for jer alle udvikler sig til noget, som I ikke bryder jer om. Det kan meget let blive sådan, at I allerede inden problemerne er opstået begynder at bekymre jer, fordi I næsten med sikkerhed ved, at måltidet vil være svært - og jeres datter bliver naturligt også påvirket af dette.

Der findes privatpraktiserende ergoterapeuter, som har uddannet sig i hjælpe børn med spiseproblemer og det kan være en mulighed at kontakte en af disse. Se f.eks. Lebahn.dk eller sansemotorik.dk - der findes flere muligheder.

Det er naturligvis vigtigt at jeres datter får den mad og den mælk/væske, som hun behøver og derfor er I nødt til på nuværende tidspunkt at give hende mælk, når hun sover. Det vil være rigtig godt at hun får flaske 5-6 gange i døgnet, så hendes væskebehov dækkes. Derudover skal hun have mange små måltider dagen igennem og lige nu skal I ikke fokusere på mængden, men i stedet på at lidt og tit er godt.

Det er vigtigt at hun nu sættes i sin høje stol, hver gang hun skal have skemad, så rutinerne omkring måltidet er den samme hver gang. Det giver genkendelighed og genkendelighed er tryghed - og det er vigtigt at hun ved, hvad der nu skal ske.

Det vil også være rigtig godt, hvis I kan starte hvert måltid med mad i hånden. Det kan være frugtbåde, ristede rugbrødsbjælker, agurkeringe eller lignende, som hun starter med at gumle på selv - og imens laver I så skemaden klar. Når hun sidder og gumler på noget selv, så finder hun ud af at det er spisetid og samtidig begynder der at komme lidt sultfornemmelse og derudover øver hun sig rigtig godt mundmotorisk.

Mit forslag til en dagsplan:

Tidlig morgen 05/06: Flaske og sover videre

Morgen 7.30-8: Tilbydes frisk frugt i hånden og du følger efter med lidt havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Tilbydes frisk frugt i hånden eller en ristet rugbrødsbjælke og du følger efter med lidt frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur (evt. med en lille flaske før eller undervejs)

Frokost 11.30-12: Tilbydes ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden og du følger ...


Annonce

... efter med lidt grøntsagsmos, vand af kop.

Puttes til middagslur med flaske før eller undervejs

Eftermiddag 15.30-16: Tilbydes agurk eller lignende i hånden og du følger efter med lidt frugtmos på en ske, vand af kop.

Powernapper (og evt flaske)

Aften 18: Tilbydes ristede rugbrødsbjælker, en kartoffelbåd fra ovnen eller lignende i hånden at gumle på selv, og du følger efter med lidt grøntsagsmos, vand af kop.

Puttes med flaske før eller undervejs ca kl 20-20.30 - tidspunktet kan variere efter hvor lang hendes 3. lur er

Sen aften 23-24: Flaske som spises mere eller mindre i søvne


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Skemaden og flasken skal gives separat. Det vil være rigtig godt, at I forsøger med lidt skemad, også bare et par skefulde, når hun vågner og så giver hende flaske før hun skal sove. Der må således gerne gå 1-1 ½ time imellem at hun tilbydes det ene og det andet.

Det er vigtigt at I hjælper hende med at holde fokus omkring det at spise og det vil være en rigtig god idé at I sætter hende i den høje stol foran jer. Den der skal give hende mad, skal sætte hende lidt ud fra bordet, så I sidder direkte foran hende og du skal holde skålen med mad i den ene hånd og skeen i den anden. Se på hende, fang hendes blik og hjælp hende med at holde fokus ved at bruge din mimik og dine lyde.

Det vigtigt at du ikke lægger bånd på dig selv, men lader hende spejle sig i dig og det du gør. Du skal åbne din mund, når du f.eks. siger mam mam, så åbner du naturligt din mund - "Hej skatterpige, mmm, mam mam mam, mmm dejlig mad" - åbne munden, ind med skeen, synke og igen "mmm, mam mam" - åbne munden, ind med skeen, synke. Sådan bliver du ved i en lind strøm uden for meget pause imellem.

Når hun så bliver fanget af noget og mister fokus, så giv hende den pause, giv hende lidt at drikke og fang hendes opmærksomhed igen "hov, ja der var lige en bil ude på vejen, brr sagde den", "skal du have lidt vand, det var godt", "er du klar igen, skat, se her, mmm mam mam" - åbne munden, ind med skeen... hele tiden hjælpe hende til at holde fokus om det, det drejer sig om. Og så naturligt acceptere, hvis hun efter lidt tid ikke vil mere, men har brug for ro igen.

Varier mellem færdiglavet og hjemmelavet mad. Det er enormt frustrerende at lave specielle retter til hende, som hun så afviser. Hvis I køber færdiglavet mad, så kan I give hende mindre portioner og det er rart at få fornemmelsen af, at hun faktisk har spist lidt og det er ikke så frustrerende, hvis hun ikke spiser så meget. Så lad nogle måltider være "færdiglavet" og lad så andre måltider tage udgangspunkt i jeres mad, så hun også oplever at få lidt det samme som I spiser og den mad, som hun naturligt kan dufte.

Det er vigtigt at holde hendes mave igang. Hvis hun har tendens til forstoppelse, så skal dette behandles. Det kan sagtens være en forklaring på at appetitten er nedsat.

Jeg håber ovenstående hjælper jer lidt videre på vej, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navle

Hos det nyfødte barn sidder stadig en rest fra navlestrengen, som vil falde af, af sig selv, når barnet er mellem ca. 5 dage og tre uger gammelt. Det er normalt at det kan bløde fra navlen i denne periode og det kan også lugte fra navlen, da det er en forrådningsproces der sker.

Du skal være opmærksom på at navlen ikke begynder at lugte for meget, da det kan være tegn på infektion. Hvis navlen lugter gennem barnets tøj, er det for meget. Hvis der er rødme omkring navlen, kan...

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine svar, der altid er en STOR hjælp.

Tak fordi du er der, det er dejligt at kunne skrive til dig!

Fra Karina, mor til dreng på 5 mdr.


Annonce