Brev:
Skilsmisse - hvad er bedst for barnet
Kære Helen,
Jeg står desværre overfor en Skilsmisse, som jeg på alle måder ønsker skal være så skånsomt for vores søn som muligt.
Min søn på 1,5 år er meget tilknyttet til sin far, og han er på alle fronter en rigtig god far for ham.
Jeg har læst mig frem til, at når en barn er så lille så er det vigtigt at barnet ikke bliver delt imellem forældrene, da det har brug for trygge faste rammer.
Jeg flytter ikke fra kommunen, men bliver så min søn kan fortsætte i sin institution, hvor han er så glad for at være. Jeg syntes også at det er vigtigt at han ikke på alle fronter i sit liv, skal mærke forandringer.
Jeg havde forestillet mig en ordning, hvor jeg har ham i hverdagene og hans far har ham fra fredag eftermiddag til mandag morgen.
På den måde får vores søn faste trygge rammer i forbindelse med hverdagene i vuggestuen - og i weekenderne kan han få mulighed for at være sammen med sin ...
... far.
Jeg kan mærke at min søn allerede nu savner sin far meget og han er blevet mere pylret og får større raserianfald. Dette på trods af at vi først for 5 dage siden blev enige om denne løsning - uden skænderier osv.
Kan et barn i den alder allerede mærke/forstå hvad der foregår - eller er det mig som overfortolker? Jeg prøver virkelig at være overskudsagtig - dog uden at blive alt eftergivende overfor de regler/rammer vi har herhjemme (så alt det gode vi har bygget op ikke ødelægges). Men, jeg kan mærke det er svært ikke at være eftergivende, for at kompensere for det afsavn han nu måtte opleve.
Hvad ville dit råd være i denne svære situation?
Hvordan ville du anbefale vi deler vores søn, med udgangspunkt i hans behov?
Kan et barn på 1,5 år allerede reagere så kort tid efter?
Hvornår ville du anbefale at vi informerer vuggestuen?
Ser meget frem til at høre fra dig,
De bedste hilsener,
Maria
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...
24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant
Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.