Annonce

Annonce

Svar: Dagssøvn ifm. vuggestuestart


10. august 2013

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

Det tager tid at blive kørt ind i vuggestue og det vil være rigtig godt, hvis jeres datter i denne periode, får lov til at sove lidt fleksibel

Det er bestemt ikke en god idé at trappe hende ud af dagssøvn og arbejde på at hun kun sover en lur dagligt. Med den alder hun har, er det helt relevant, at hun sover to lure dagligt. Hun har brug for det afbræk i løbet af dagen, som lurerne giver hende.

Lige nu lyder det som om at hun er let stresset over alt det der foregår og derfor har svært ved at sove særlig længe. Og det er okay, jeg tænker at det er rigtig fint at pædagogerne forsøger at putte hende ca kl 9, som er det tidspunkt, hvor hun normalt sover på og at de så arbejder på at få hende til at sove en længere lur. Lige nu lykkes det måske ikke, men det er vigtigt at forsøge. Stille og roligt i takt med at hun vænner sig til vuggestuen og alt det nye, så få hun sandsynligvis lidt lettere ved at sove og vil sandsynligvis også blive ekstra træt og derfor sove mere :)

Middagsluren må hun puttes til, når hun viser behov - og så længe hun ikke får sovet helt nok om formiddagen, ja så vil hun naturligt være mere træt til middagslur og vil have behov for der at sove tidligere. Og det vil så igen godt kunne give behov for en powernap sidst på eftermiddagen og så må det være sådan. På sigt vil det dog være bedre for hende og ...


Annonce

... hendes rytme, hvis hun kan sove ½ time længere om formiddagen i stedet for at tage denne lur som en 3. lur i løbet af dagen - men lige nu er det vigtigste at hun får sovet.

Jeg tænker altså at tiden stille og roligt vil arbejde for jer, men de næste uger, den næste månedstid, er I nødt til at være lidt fleksible omkring hendes søvn.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Med hensyn til flaske, så er det helt relevant at hun stadig får to flasker dagligt og det er meget fint, hvis de kan ligge inden middagslur og inden putning om aftenen. Hvis hun får flaske inden sin middagslur, så vil pædagogerne naturligt have lettere ved at putte hende og det giver også større sandsynlighed for at hun så sover en længere og bedre lur midt på dagen. Og flasken om aftenen, vil hun naturligt stadig have behov for de næste måneder.

Når hun bliver 1 år og i løbet af de næste par måneder vænner sig til at være i vuggestue og til den nye hverdag, så vil det være fint at forsøge at trappe ud af flaske om dagen og i stedet erstatte med lidt mælk af en kop eller lignende. Det kan du aftale med pædagogerne. Og derefter kan flasken om aftenen så trappes ud og et nyt ritual sættes i stedet. Hun bør være helt ude af sine flasker før hun er 18 måneder gammel, - der er således stadig tid nok til nye rutiner:) Og hun skal nok lære ogå at drikke mere af kop hen af vejen ...:)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce