Brev:
Putning, besværlig fase starter nu

Hej Helen,
Tak for dit seneste svar - det var jo ikke nogen facitliste (øv også ;-)) Men det skader jo heller ikke selv at reflektere over tingene, og langt hen ad vejen gav i hvert fald pasnings spørgsmålet sig selv, da min søn kort tid efter mit seneste brev kun ville være hos de personer, han har en tæt relation til. Så pt. bliver han kun passet af mormor og farmor samt sine 2 søskende.
Og mht. spørgsmålet om eget værelse, har jeg taget din kommentar om, "ikke at ændre på noget, som fungerer", til mig :-)
Status er nu, at han snart er 10 mdr. Han trives rigtig fint, kravler på livet løs og rejser sig op ad ting. Han spiser godt og sover nu også bedre end nogensinde - jubiii! Han bliver ammet 2 gange i døgnet - kl. 19, når han puttes og ca. kl. 5, hvorefter han så sover videre til ca. kl. 6.
Mit spørgsmål denne gang er vedr. putningen, som hidtil er gået rigtig fint, men jeg kan tydeligt fornemme, at en mere besværlig fase starter nu, hvilket jeg også har læst om. Jeg ønsker således lidt hjælp til, hvordan jeg kan tackle denne fase bedst muligt.
Som det er lige nu, så bliver han ammet i vores seng og herefter lagt over i sin egen tremmeseng, som står ved siden af vores seng med den ene side taget af. Her bliver han sunget for, nusset og beroliget, indtil han falder i søvn. Det tager som før nævnt max en halv time, og det generer mig ikke, at han ikke falder i søvn helt alene.
I den seneste tid, især efter at han lærte at kravle for ca. en måned siden, er han begyndt at teste motorikken, både når han skal sove og om natten. Han vender sig rundt på maven, så på alle 4 osv.
Jeg er derfor kommet meget i tvivl om, hvordan jeg bedst håndterer det under putningen, og jeg har derfor nedenfor listet forskellige scenarier op, som jeg mener kunne være aktuelle. Jeg vil således ...
... gerne høre din holdning til, hvad der ville være det mest "rigtige" at gøre eller selvfølgelig høre, hvis du har et bedre forslag.
1.
Jeg fortsætter som nu. Ligger ham i sengen og med en pude på hver side af ham og en beroligende hånd på brystet, sørger jeg for, at han ikke triller. Det lyder lidt forkert at sige, at jeg holder ham, men det gør jeg til dels. Han brokker sig ikke synderligt, og før eller siden affinder han sig med, at han ikke kan trille og lægger sig til at sove. Jeg er kommet i tvivl om denne løsning, fordi jeg synes at have læst et sted, at de skal have lov til at bruge motorikken, inden de skal sove - sammenholdt med at jeg kan mærke at driften for at bruge den bliver stærkere.
2.
Jeg lader ham trille osv., men sørger for at han bliver i sin egen seng. De gange jeg har prøvet, har han protesteret rigtig meget, når jeg i sidste ende har lagt ham ned for at sove.
3.
Jeg lader ham mose alt det rundt, han overhovedet vil i vores dobbeltseng, indtil han så at sige dejser om kuld og så flytter ham over i sin egen seng, når han sover.
4.
Jeg ammer ham i søvn og håber på, at fasen overstår sig selv uden "du-skal-ligge-dig-ned-og-sove-kampen". De gange hvor det er sket, at han er faldet i søvn under amningen, og jeg har flyttet ham til sin egen seng, mens han sov, synes jeg ikke, at han har sovet mærkbart dårligere.
5.
Vi sætter alle 4 sider op på tremmesengen, så kan han mose rundt, mens jeg sidder ved siden af. Men forudsætningen skulle selvfølgelig være, at han selv skulle kunne finde roen der uden at blive ked af det, hvilket jeg nok har lidt svært ved at tro på. Jeg forstiller mig, at han i starten vil protestere rigtig meget over, at være helt "frakoblet".
Jeg glæder mig rigtig meget til at høre dine tanker.
På forhånd tak og venlig hilsen
Pernille
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
Viden om børn:
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Tidlig født
Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.
Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.
Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.
Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









