Annonce

Annonce

Brev:

Ikke vild med mad


10. juli 2013

Alder:
8 mdr.

Ikke vild med mad

Kære Helen

Jeg skriver til dig igen fordi vi stadig har en del problemer med Konrads måltider.
Konrad får 2 flasker i døgnet nu, en aftenflaske inden sengetid kl 19 (ca 210ml) og en natflaske omkring midnat ( mellem 150 og 210 ml )
Han er nu 8 måneder og er stadig en stor dreng på næsten 11 kg. Nogle gange kan jeg dog undre mig over hvordan han kan blive ved at holde den kampvægt, for mad er han ikke synderligt begejstret for.

Når vi står op omkring kl 6 går der en time før han udviser tegn på sult. Her får han en portion havregrød som naturligvis fra dag til dag er af forskellig størrelse, men der ryger altid lidt ned, så det er jo fint. Havregrøden er lavet på vand og med en lille klat smør. Jeg er ikke i tvivl om at han godt kan lide dette måltid :-)

Resten af dagen er stort set et problem madmæssigt. Uanset hvad vi tilbyder ham, spiser han 2-3 mundfulde og så er det slut. Jeg synes efterhånden vi har prøvet det hele, lige fra helt moset tynd mad til rugbrødshapser, mosede kartofler, kartofler i stykker, ting han sidder med selv, sødt, surt, salt, neutralt, stærkt .. ALT er prøvet..

Somme tider har jeg en følelse af at han ikke er sulten, andre gange tænker jeg at han er dødsulten, men bare ikke har lyst til at spise.

Hvis jeg "snyder" ham til at tage en mundfuld spiser han det han har fået i munden og problemet opstår igen ved næste bid. Han spytter sjældent maden ud igen.
Han drikker meget vand og elsker at drikke. Jeg ...


Annonce

... tilbyder ham indimellem mælk, men begejstringen er ikke så stor som ved vand.

Der er få ting som altid "glider ned". Bliver han tilbudt en ostehaps, sidder han klar som en fugleunge, selv efter at have afvist andet mad. Fiskefrikadeller og pastaskruer er også et hit.

Jeg er ærlig talt ved at være træt af at smide flere portioner mad ud om dagen og af at spekulere over hvad jeg mon kan få ham til at spise osv. Og træt af at få at vide at han jo er en stor dreng så han "mangler ikke noget" .. Det kan vel ikke passe at han fra kl 7 om morgenen til 19 om aftenen skal leve af få mundfulde mad ?

For mig har det altid været et mål at få en dreng som bare skulle smage på det meste, få forskellige smagsoplevelser og efterhånden bare spise det vi spiser: Sund varieret kost. Men har jeg været for langt fremme i skoene ? Har der været for meget fokus på det?
Skal jeg kapitulere og lade ham spise ostehaps og pastaskruer og vente med at introducere de andre ting ?

Kan det være han spiser sig mæt i 2 flasker mme og havregrød og dermed har byttet op og ned på nat og dag ?
I så fald, kan vi vænne ham af med flaskerne nu og hvordan ?

Til sidst vil jeg sige at Konrad er en glad dreng som udvikler sig præcis som han skal, kravler, pludrer osv :-) Han bruger meget energi i sin vågne tid og jeg tænker at han jo dermed også burde indtage noget energi.

Håber du kan give nogle gode råd for vi er ved at være rådvilde her.

Med venlig hilsen
Kathrine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce