Annonce

Annonce

Svar: Ikke vild med mad


10. juli 2013

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Kathrine

Tak for dit brev :)

Det lyder helt relevant at bibeholde 2 flasker modermælkserstatning, faktisk vil jeg normalt anbefales 3 flasker i 8-9 måneders alderen og det er vigtigt at din dreng får ca 500 ml mme dagligt. Han skal have mindst 400 ml mme dagligt, for at få jern nok.

Derudover vil jeg anbefale at du bruger mælk i hans grød og mos, så han derigennem får lidt ekstra mælk og energi. Selvom han tager godt på og er en fysisk stor dreng, så er det vigtigt at maden stadig energiberiges. Netop fordi børn i din dreng alder ofte spiser meget lidt, så er det vigtigt at komme ekstra energi i maden med mælk og fedtstof :)

Det er helt normalt at børn i 8-10 måneders alderen lukker munden for skeen og ofte er det ikke fordi barnet ikke vil spise og smag, men handler om at barnet gerne vil spise selv. Det kræver dog stor koncentration at spise mad selv med fingrene eller med en gaffel og det er derfor rigtig godt, hvis du ved siden af mad i stykker stadig kan supplere med lidt skemad. Læs gerne min artikel "Lukker munden for skeen", som du finder i min artikelsamling.

Det er vigtigt at du ikke holder fokus på hvor meget din dreng spiser, men at han skal tilbydes lidt og tit - og hvis der ikke glider så meget ned til det ene måltid, så glider der måske lidt ned til det næste.

Det er vigtigt at du forsøger at følge en fast rytme dagen igennem. Og at I har nogle faste rutiner omkring måltiderne - at han sættes i den høje stol, starter med at få lidt mad i hånden, som han selv kan sidde og gumle på, små hapsere osv. og du følger så efter med lidt skemad. Det er vigtigt at han kommer op til samme tid hver dag og at måltiderne serveres til nogenlunde samme tid - det er med til at give ham en fornemmelse for mæthed og sult, da tidspunkterne naturligt vil påvirke hans indre ur, det der også kaldes den cirkadiske rytme.

Det vil være rigtig godt at du nu giver ham mere og mere af den mad, som du selv spiser, så du ikke skal lave specielle retter, som du føler du er nødt til at smide ud. Udgangspunktet er familiemaden og almindelige børnevenlige retter.

En plan for ...


Annonce

... dagen kan se således ud:

Morgen 7.30: Havregrød, lavet med mælk og fedtstof, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, suppleres med grøntsagsmos med kød eller fisk (hjemmelavet eller mos fra glas eller frost), kan også få rester fra aftensmaden, vand af kop.

Lille flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, en lille portion tykmælk med revne æbler, frugtmos eller lignende, vand af kop


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 18: Udgangspunktet er familiemad, kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta, sovs. Der skal være mad i stykker og også moset mad. Frikadeller kan gives i stykker og kartofler moses med sovs og gives med ske, Vand af kop.

Flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske og sover uden mælk til næste morgen tidlig.

Det er som sagt ikke store portioner din dreng bør spise, det er helt fint, hvis han spiser mellem ½-1 dl skemad og lidt mad i stykker, gumler, øver sig mundmotorisk, smager osv. og på den måde også får mange små måltider dagen igennem.

Du spørger om du har for stor fokus på det med mad - måske... I hvert fald er der ingen tvivl om, at Konrad tydeligt fornemmer, at det gør noget ved dig, når han lukker munden, drejer hovedet og skubber maden væk. Det er derfor også vigtigt at du prøver at tage det roligt og sige ti dig selv, at lidt er bedre end ingenting - og at du så samtidig også prøver at give ham lidt madro, så han ikke føler sig presset unødigt. Du må naturligvis gerne verbalisere positivt om maden "Mmm mam-mam-mam smager godt, mmme" osv. så han fornemmer at det at spise er dejligt og samtidig har "mam-mam" den fordel at du også åbner munden, når du siger denne lyd, hvilket han kan spejle sig i.

Du må på samme måde også gerne smage på hans mad og han kan også smage fra din tallerken, så det at spise er noget fælles og han fornemmer at I spiser det samme:)

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre og at det også giver lidt ro :)

Fortsat god appetit og rigtig god sommer!:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce