Svar: Passes første gang
Kære Simons mor
Jeg synes dine overvejelser lyder rigtigt fornuftigt, især at I vil forsøge at mormor skal være hos jer, så hun på den måde ser hvad I plejer at gøre, og derfor kan prøve at gøre lidt det samme, når I ikke er der.
Er han vant til at få flaske? Jeg spørger fordi hvis han er vant til at blive ammet, så kan det godt være svært for mormor at få ham til at tage flasken, hvis du og dermed brystet er i nærheden. Det kan gå nemmere, hvis du ikke er der:o)
I må prøve jer frem og se hvordan det går. Hvis det kun er mor der dur, så kan du måske gå ind i et andet rum eller lave lidt af hverdagens småting, imens mormor giver grøden, - så du ikke sidder på den anden side af bordet og følger med.
Det kan jo også tænkes at det hele kommer til at forløbe uden problemer. Det er rigtigt ...
... at nogen børn er lidt reserverede i 7 mdr´s alderen, de fleste er dog lidt ældre.
Det kan være en god idé at I aftaler at DU ikke ringer hjem, når han skal passes, men at du giver dig selv lov til at nyde middagen og koncerten. Aftal at din mor ringer til dig, hvis det går helt galt.
Det vil være helt naturligt at Simon måske græder lidt, når han skal passes, fordi det er en ny situation og hvis du så ringer lige netop de fem minutter, hvor han græder, så bliver du ude af den og styrter hjem til en dreng, som så smiler over hele hovedet eller sover trygt. Hellere lade din mor ringe til dig og fortælle at det hele går roligt og fredeligt, så du kan nyde aftenen. Der er jo ingen tvivl om at mormor vil gøre sit bedste og elsker den lille gut overalt på jorden.
Ha' en rigtig god tur i byen.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Diarré
Det er normalt at et barn der kun får brystmælk at have tynd afføring. Men hvis barnet ikke bliver ammet mere og pludselig får vandtynd afføring, skal du være opmærksom.
Diarré kan være tegn på infektion forskellige steder i kroppen og det kan derfor være en god idé at måle barnets temperatur. Du skal være opmærksom på at barnet skal have ekstra væske og hvis diarréen ikke forsvinder hurtigt igen skal du søge læge. Hvis barnet virker sløvt eller der er blod eller slim i...
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire