Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til putning - 10 mdr.


8. juli 2013

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Lauras mor

Tak for dit brev :)

Det lyder som en god løsning, at I har taget tremmesengen ind i soveværelset og koblet den til jeres seng - det giver mulighed for at give jeres datter den nærhed og fysiske kontakt, som hun lige nu søger. Og hun har rigtig meget brug for jer. Du skriver "Hvis jeg bare sidder i nærheden kravler hun hen til mig og op på mig og hvis jeg går bliver hun straks ked af det" - det viser, at nærheden lige nu er vigtig for at hun kan overgive sig trygt til søvnen.

Når børn klynger sig til os voksne, er helt ulykkeligt og gør alt hvad de kan for at vi ikke skal gå fra dem, så er det udtryk for smerte og det handler ikke på nogen måde om at barnet er beregnende og vil have sin vilje. Børn der klynger sig til voksne for at kunne sove, er inde i en periode, hvor de har behov for dette og kun ved at give dem den kontakt de beder om, får man dem til at slappe af og det giver på sigt langt bedre sovevaner end hvis man lader dem ligge alene.

Jeg er derfor af den overbevisning at jeres datter lige nu er inde i en periode, hvor hun har ekstra meget brug for fysisk nærhed og tryghed. Hun har tydeligt brug for at mærke at I er der og at hun ikke er forladt.Hun er stadig så lille, at hun ikke forstår, hvor I går hen når hun ikke kan se jer - når I er ude af syne, så føler hun sig alene og forladt. Hun kan heller ikke forholde sig til tid og ved derfor ikke om I kommer igen om 5 minutter eller om 5 timer.

I forhold til det du fortæller, så tænker jeg at I skal prøve lige nu at lade hende falde i søvn med dig ved siden af. Gerne i dobbeltsengen og så lade hende sove der, indtil du så selv går i seng, så kan du flytte hende til tremmesengen, hvor hun så kan sove resten af natten og du kan lægge en hånd over på hende, hvis hun lige har behov for at mærke dig - hun kan også kravle tilbage og putte sig ind til dig hvis det er det hun har brug for lige nu.

Du skriver at hun puttes kl 20 og sover til 07 uden mad - og måske skal I ændre på dette. De fleste børn har brug for 2 amninger eller flasker i 10-12 måneders alderen og det er helt relevant at hun får mælk aften og sen aften ... eller hvis hun er rigtig god til at sove om natten - aften og inden middagslur. Du har tidligere skrevet at du rigtig gerne ville ...


Annonce

... stoppe amning og I har arbejdet meget på at trappe ud af amningen sen aften - men måske har jeres datter brug for mælk netop aften og sen aften, for at sove godt og roligt ... så hvis du ikke ammer, så prøv med en flaske eller prøv med mælk af kop.

Jeres tidspunkter for søvn lyder umiddelbart helt fine - mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Morgen 7.30: Havregrød, lavet med mælk og fedtstof, vand eller sødmælk af kop.

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos (evt. jerntilskud, afhænger af om hun ammes eller får mme), vand af kop.

Puttes til formiddagslur og sover som nu 1-1 ½ time efter behov.

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, suppleres med stykker af frikadelle, kogte pastaskruer, kogte grøntsager osv. Må også meget gerne få lidt varm mad - rester fra aftensmaden, græntsagsmos med kød eller fisk (hjemmelavet eller mos fra glas), så hun bliver mæt nok. Vand af kop.

Tilbydes mellemmåltid som del af putteritualet - det kan være f.eks. lidt tykmælk med banan, revne æbler, rugbrødsdrys eller lignende og puttes til middagslur ca kl 14 som nu - og sover så en times tid, som hun nu virker til at have behov for.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden og lidt frugtmos. Vand af kop.

Aften 18: Udgangspunktet er familiemad, almindelige børnevenlige retter som pasta med kødsovs, boller i karry, kartoffelmos og millionbøf, frikadeller (kød eller fiskedeller), laks fra ovnen, rødspættefilet osv. Der skal være mad i stykker og også moset mad. Vand eller sødmælk af kop.

Kommer i bad, gøres klar til natten.

Tilbydes godnatgrød som fast del af putteritualet.

Ammes, flaske eller mælk af kop og puttes til natten ca kl 20 som nu og hvor jeg foreslår at du prøver at lægge dig ved siden af hende og lader hende falde i søvn med din nærhed og evt. først flytter hende i egen seng sen aften, hvor hun så sover videre resten af natten.

Sen aften 23-24: Ammes, flaske eller mælk af kop (sidstnævnte hvis hun vågner) og flyttes herefter til egen seng, hvor hun sover videre. Amning eller flaske kan gives mere eller mindre i søvne.

Jeg håber ovenstående tanker og dagsplan giver lidt idé til, hvad I kan arbejde videre med:)

Fortsat held og lykke og rigtig god sommer! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Natamning

Mælkeproduktionen sker også om natten, og i den første tid efter fødslen er det en rigtig god idé at amme om natten. Faktisk er natamning med til at holde din mælkeproduktion igang, fordi du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon.

De fleste børn vil i de første måneder have behov for amning om natten, og det er først efter 6 mdr.s alderen, at de fleste børn ernæringsmæssigt ikke længere behøver mælk midt nat. I 6 mdr.s alderen vil barnet kunne spise skemad om...

Læs mere i Babylex

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce