Brev:
Lurer om dagen

Hej Helen.
Min datter har siden hun var spæd sovet alle sine lurer i sin barnevogn udenfor. (Vi har en udestue). Men her på det sidste synes jeg det er blevet sådan en kamp at putte hende derude. Når hun har været vågen mellem 2-3 timer og begynder at pyller, græde lidt og gnide øjnene så lægger jeg hende ud. Men lige så snart jeg lægger hende, så græder hun helt ulykkeligt.
Så enten må jeg ud og trille med hende til hun falder i søvn eller må jeg sætte hende ud og så kan sidde og lege lidt til hun er endnu mere træt.
Men er det fordi jeg putter hende for ...
... tidligt at hun reagerer sådan? Synes det tager næsten en halv time før hun overgivet sig hver gang. Ville da gerne hun bare kunne ligge og lege lidt og snakke og så overgive sig uden den kamp og al den gråd. Hun skal jo ikke græde sig selv i søvn. Men det ender det ofte med. Jeg har også prøvet at tage hende op og så putte hende ind til mig, men hun vrider sig bare og skriger. Har også prøvet at ligge mig med hende inde i soveværelset, hende i hendes egen seng og mig ved siden af. Men det hjælper heller ikke.
Er det bare en fase eller kan vi gøre noget anderledes?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Boel-prøve
Boel-prøven blev indført i Danmark tilbage i 1970´erne og var en fast del af sundhedsplejerskernes arbejde. Sådan er det ikke mere, - nogle kommuner laver stadig boel-prøver på børnene, andre kommuner har anskaffet dette. Denne ændring kom samtidig med at man begyndte at hørescreene alle børn ved fødslen.
Boel-prøven er en screeningsmetode, hvor man ser på hele barnet. Man ser på barnets evne til at have kontakt, til at styre sin motorik, til at vælge fokus og man observerer...
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









