Annonce

Annonce

Svar: Putning, spisning og søvn


26. juni 2013

Kategori:
Alder:
2 år, 8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Belucl

Tak for dit brev :)

Gennemsnitligt vil børn i 2 ½ - 3 års alderen have behov for at sove 12 ½ time i døgnet. Det vil sige at hvis middagsluren er 1 ½ - 2 timer, så vil nattesøvnen skulle være 10 ½ - 11 timer.

Det betyder igen, at hvis jeres dreng står op kl 7, så vil hans udregnede puttetidspunkt være ca 20-20.30 - og når jeres dreng har svært ved at sove om aftenen, så er det måske fordi han er en lille ugle :)

Hos voksne taler man om A- og B-mennesker, hos børn kalder vi det ugler og lærker:

Lærkerne (A mennesker) falder let i søvn om aftnen og så vågner de tidligt om morgenen. Morgenen er deres bedste tid på dagen, pling - når klokken er 5, så er de friske, udhvilede og klar til at starte dagen.

Uglerne (B mennesker) har det lige modsat. De er trætte om morgenen, er svære at få igang og kan let blive i dårligt humør, hvis man kræver for meget af dem. Men om aftenen er de rigtigt friske, her er de aktive, årvågne, leger og hygger sig. Aftenen er deres bedste tid på dagen.

Og det er naturligvis frustrerende og svært at sove, hvis man er en ugle og har allermest lyst til at lege :)

Det bedste I kan gøre er at putte jeres dreng kl 21.30, som er det tidspunkt, hvor han normalt falder i søvn. Dette fordi det er vigtigt at I får indført nogle rutiner og et putteritual, som kan gennemføres inden for ca 15 minutter. Jeres dreng skal stille og roligt lære, at når han puttes, så får han historie, I taler lidt om dagen, kærtegner og hvad I nu gør og derefter skal han så sove. I skal derfor putte ham så sent, at I ved at han vil falde i søvn inden for ca 15 minutter.

Og dette ritual skal I så bibeholde i en periode, så han får en erfaring med sig om at det er sådan det foregår. Og samtidig med at I gør dette, så er det vigtigt at han stadig kommer op til samme tid hver morgen og at han ikke sover mere end 1 ½ -2 timer til middag. Han skal ikke forlænge sin nattesøvn ved at sove længere og han skal heller ikke forlænge sin dagssøvn og sove mere end det han plejer - og ja, hvis han viser tendens til at sove mere om dagen, så må dagsplejer vække ham. Så han får de 1 ½ - 2 timer, men altså ikke mere.

Og om aftenen skal I så stille og roligt putte ham tidligere og tidligere, samme ritual ...


Annonce

... som I plejer, men flytte tiden lidt. Så i stedet for at blive puttet kl 21.30, så putter I ham 21.15, så 21.00, så 20.45, så 20.30, som måske vil passe til ham. I kan højst sandsynligt ikke flytte tiderne fra dag til dag, men skal bibeholde nogle af tiderne flere dage i træk inden I så flytter på puttetidspunktet igen.

I takt med at han puttes tidligere og tidligere om aftenen, så vil hans nattesøvn om dagen ofte tilpasse sig af sig selv og blive kortere :) Det er således ikke et spørgsmål om at fjerne dagssøvn fra ham, men derimod om at prøve at få ham til at sove tidligere om aftenen med små skridt af gangen - og give det tid og være tålmodige. Det kan godt tage 5 uger at ændre ... og det er her en forudsætning at der ikke kommer sygdom, store skift i hverdagen osv. ind. Det betyder også at I skal holde fast i den nye rytme, selvom det bliver sommerferie og det måske kunne være dejligt at sove længe ...:)

Med hensyn til en dagsplan så kunne den se således ud:

Morgen 7-7.30: Havregrød, letmælk af kop.

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt og bær. Vand af kop.

Frokost 12: Rugbrød med forskelligt pålæg eller varm mad - der skal være kød, fisk, grøntsager, ris, pasta osv. Så han får så mange forskellige fødevarer som muligt. Vand af kop.

Puttes til middagslur ca kl 13 og sover til kl 14.30-15


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Eftermiddag 15: ½ bolle med smør, en portion tykmælk, yoghurt eller lignende med mysli, frisk frugt. Vand af kop.

Før aftensmad 17: En tallerken med lidt grønne snacks (så betyder det mindre, hvor mange grøntsager der glider ned til aftensmaden), vand af kop.

Aften 18: Familiemad, børnevenlige retter med kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta osv. Vand eller letmælk af kop.

Kommer evt i bad, gøres klar til natten.

Kan tilbydes en banan - nogle børn har i denne alder også glæde af stadig at få en godnatgrød. Kan også få ½ grovbolle med lidt smør og ost - mange børn - især "ugler" har stor glæde af et ekstra måltid inden sengetid. Vand eller mælk af kop. Dette måltid serveres i køkkenet.

Får børstet tænder og puttes i seng og sover måske ca 20.30 - det afhænger helt at hvad tid I står op og af middagslurens længde :)

Håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fladt baghoved

Da små børns kranieknogler er bløde og ikke helt sammenvoksede, kan de tage facon efter, hvordan barnet lejres. Det kan give barnet en flad eller skæv hovedfacon, - dette kaldes lejringsbetinget skævhed af kraniet.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn altid lejres på ryggen, når de skal sove, fordi dette mindsker risikoen for vuggedød. Du skal være opmærksom på, at barnet ikke ligger med hovedet til den samme side, hver gang det sover, da dette kan medføre, at barnet får en skæv...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce