Annonce

Annonce

Svar: Rykke dagsplan en time tilbage?


25. juni 2013

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære lillepigens mor

Tak for dit brev :)

I princippet kan man sagtens rykke en dagsplan 1 time frem eller 1 time tilbage. Det betyder ikke så meget, hvad tidspunkterne præcis er, hvis døgnet fungere og barnet, spiser, sover, er aktiv og i det hele taget trives.

Nogle gange kan det dog være en god idé at forsøge at lave en dagsplan, der minder nogenlunde om den plan vi normalt har - altså de tidspunkter og den mad, som vi spiser f.eks. til morgenmad, frokost og aftensmad. Bestemte fødevarer hører bestemte måltider til og derudover er det vigtigt at vores børn stille og roligt får en rytme, som passer til familiens rytme, hvor vi naturligt spiser sammen og derfor også får samme mad. Og på samme måde kan det være en god idé at arbejde på en rytme, hvor det passer nogenlunde med den rytme, barnet forventes på et tidspunkt at skulle have, når det skal i vuggestue, dagpleje eller lignende.

Hos jer ser det ud som om at dagsrytmen passer bedst, hvis dagen starter tidligt. Jeres datter får derfor morgenmad allerede kl 6.15 - hvilke hun måske også skal have, når hun skal passes ude på et tidspunkt og det er naturligvis helt fint. Det betyder dog at hendes øvrige måltider, så også kommer til at ligge tidligt og for at hendes frokost på sigt ikke skal ligge allerede kl 10 (som jo nok er mere formiddag end frokost), så vil det være rigtig fint at du nu begynder at introducere lidt mellemmåltider.

Mit forslag til en dagsplan, som I kan arbejde hen imod, ud fra de angivne tider og nuværende rytme, ser derfor således ud:

Morgen 6.15: Havregrød, vand af kop.

Flaske og puttes til første lur som nu

Formiddag 9:45: Frugtmos, frisk frugt i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Frokost 11: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag 15: Flaske

sover dagens 3 lur

Aften 17.30: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres igen med ristede rugbrødsbjælker eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til natten 19-19.30

Sen aften 23: Flaske

Midt nat 02.15: Flaske

Jeg tænker at i løbet af den næste månedstid eller to, vil jeres datters rytme naturligt godt kunne ændre sig lidt. Hun vil begynde at være vågen i længere tid og vil også begynde at bruge sig selv mere motorisk. ...


Annonce

... Hendes søvn ændrer sig hele tiden lidt og hun vil måske begynde at sove lidt senere og også være vågen i længere tid imellem sine lure. Samtidig vil hun i 7 måneders alderen stille og roligt skulle have færre flasker og det vil ofte være passende med 4 flasker - disse vil ofte ligge hensigtsmæssigt tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Det betyder at hendes mellemåltid ofte vil blive lagt inden første lur som måske også vil blive lidt senere end den ligger lige nu og hendes frokost tidspunkt ændrer sig således også naturligt - så der går lidt længere tid imellem frokost og flasken inden middagsluren.

Så tiden arbejder altså også for jer, hvis det kan give lidt ro at vide det :) Og derudover håber jeg at ovenstående plan giver lidt idé om, hvordan I kan arbejde lidt videre lige nu:)

Da hun virker ret sulten kl 02, så lyder det som om at hun skal have lov til at beholde flasken på dette tidspunk - stille og roligt kan den måske flyttes lidt, så hun får et lidt længere søvnstræk efter kl 23 - modsat, så vil det måske hos jer gøre, at hun så spiser mindre morgenmad, og så er I jo lige vidt. De fire flasker hun skal have i 7 måneders alderen kan måske godt ligge kl 02.15, 12, 20 og 23, hvis det er sådan hun trives bedst - og igen, det kan også ændre sig og det må tiden så vise:)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Jeg tænker at i takt med at hun begynder at få lidt mere rigtig mad - grovere grødtyper som havregrød og øllebrød, mere varieret grøntsagsmos og kød/fisk, begynder at få mad i hånden, der også stimulerer hende anderledes, begynder at have mere aktive og længere vågenperioder og naturligt måske også begynder at sove lidt tungere i løbet af dagen - så vil hendes nattesøvn også blive påvirket og forhåbentlig i god retning :) Det er ikke kun mellemmåltiderne der spiller ind, men der er mange faktorer som påvirker.

I har en datter, der generelt sover lidt mindre end gennemsnittet og det er helt okay - og det er på samme måde okay, at I tager hende op af lur, når hun vågner og tydeligt ikke kan sove mere, men "bare" gerne vil lege, pludre og opleve. Ingen kan sove på kommando og I må gå ud fra at når og hvis hun vågner og virker frisk, så er det fordi hun er veludhvilet. Hvis hun vågner op, er ked af det, og stadig tydeligt træt, så skal I naturligvis prøve at få hende lullet videre i søvnen.

Jeg håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en god brevkasse. Den har i mange sammenhænge givet mig brugbare svar på de spørgsmål, der dukker op for en førstegangsmor.

De bedste hilsener
Den forvirrede førstegangsmor


Annonce