Brev:
Nattesøvn og udfordringer
Kære Helen.
Mange tak for dine tidligere svar på vores spørgsmål. Vi har stadig en superdejlig, glad og harmonisk pige - nu på 6 1/2 måned. Hun kan sidde, kravle, vinke, klappe og har fået en tand :-) Hun er utrolig glad i løbet af dagen, det er en fornøjelse at være sammen med hende. Vi har dog stadig udfordringer i forhold til nattesøvnen. Jeg kunne derfor - igen - tænke mig at få nogle ideer. Alternativt bare høre, at det er helt normalt - i så tilfælde har jeg stadig overskud til at håndtere minimal sammenhængende søvn.
For tiden ser det nogenlunde således ud:
Dagens rytme ligner meget - både i forhold til søvn og mad - det forslag, du sendte i sidste brev - hun sover dog sjældent den sidste lur nu - så hun plejer at vågne ca kl 15 fra den sidste lur, og er klar til at putte mellem 20 og 21. Hun spiser nogenlunde svarende til den plan, du sendte.
Når hun er puttet, vågner hun ofte kl ca 23 - græder, trøstes, og ...
... sover videre. Herefter vågner hun kl 24 og bliver ammet - nogle gange dog først kl 0130 - det er de få fabelagtige nætter:-). Så vågner hun ca 0130, far trøster, hun sover videre. Vågner måske ca 03, trøstes af far. Vågner igen ca 0330-04 - bliver ammet. Sover til ca 0530-0630, ammes - og er klar til at stå op.
Vi arbejder på, at hun ikke skal amme ml 24 og 05, det er muligvis det, hun reagerer på. Og at hun iøvrigt er motorisk og socialt superaktiv og opmærksom. Men som jeg nævnte i et tidligere brev, har vi nogle ganske få gange i løbet af hendes liv oplevet, at hun sover 4-5 timer i træk - men oftest er det 2 timer - og når det går rigtig godt 3 timer.
Hvad tænker du mon - er det bare tiden, vi skal vente på - jeg har jo aldrig hørt om en 16 årig, der vågner hver 2. time - men hvis vi kunne gøre noget for at hun får en mere sammenhængende søvn inden da, ville det være dejligt for os alle :-).
Mange gode hilsner fra
Lone
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Stamceller
Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.
Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.