Annonce

Annonce

Svar: Stop med amning og vægttab


27. oktober 2004

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Rikke

Det er altid lettest at stoppe amning, når både mor og barn er parate til det. De fleste børn vil på et tidspunkt selv sige fra og vise at interessen ikke længere er så stor. Det gør de f.eks. ved at bide i brystet, lege med vorten, slippe og interesserer sig for alt muligt andet end at spise.

De fleste børn er omkring 9-10 mdr. gamle på dette tidspunkt, nogle stopper dog før og andre langt senere.

Sålænge din datter er under 6 mdr. så vil hun stadig have behov for amning og ofte også om natten. En amning ved midnat og igen kl 6 hører også med til natamningen. Efter 6 mdr´s alderen er der ernæringsmæssigt ikke behov for amning om natten.

Når din datter kommer godt igang med skemaden, så vil disse måltider efterhånden blive større og større og dermed kunne udgøre det for et ammemåltid. I begyndelsen vil hun dog fortsat have behov for amning i forbindelse med et skemåltid.

Efterhånden som hun bliver ældre vil hun også kunne drikke af en kop og på den måde vil hun i takt med sin alder blive bedre og bedre til at få dækket sit behov på en anden måde end brystet.

Ved en nedtrapning af amning vil det derfor være hensigtsmæssigt at du først stopper med at amme om natten, men bibeholder amning om morgenen og om aftenen, når hun skal sove. I den første tid vil hun også have behov for amning i løbet af dagen, men efterhånden som hun lærer at drikke mælk på anden måde, kan du springe amningen om dagen over.

Jo mindre din datter dier hos dig, jo mindre mælk vil du producerer. En langsom nedtrapning er derfor ...


Annonce

... langt at foretrække, så I begge vender jer til det og din krop også indstiller sig på det - du skulle jo nødigt rende ind i en brystbetændelse, fordi du stopper pludselig og mælken ikke bliver tømt ud:o)

Normalt siger man at man ikke skal gå på slankekur, når man ammer, men generelt så handler det jo om at spise sundt og fornuftigt. Jeg kender ikke så meget til vægtvogternes diæt, men så vidt jeg ved, så handler det om at spise store mængder af grønt og det tager din datter jo ikke skade af.

Jeg tænker derfor at du ikke skal bekymre dig, hvis din datter endnu ikke er stoppet med amningen fuldt, når du begynder dit vægttab. Måske kan det at hun fortsat ammes 1 x dagligt også fremme dit vægttab. Til jul er din datter også så gammel at hun kan spise flere skemålider i løbet af dagen og drikke af en kop.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Jeg kan se at du tidligere har stillet et spørgsmål omkring vælling, så jeg tænkte på om du mon giver din datter flaske ved siden af amning? gør du det, så er der jo ikke de store problemer, så skal ammemåltiderne jo langsomt udskiftes med flaskemåltider. Spørgsmålet er bare om din lille pige er interesseret i det, når hun er vandt til at få 'den ægte vare'

Hvis du giver erstatning, så skal du så længe hun ikke er ældre end hun er, give hende typerne som er fuldgyldige. Det er de typer som kan gives fra fødslen, eller som undtagelse allomin 2 som kan gives fra 4 mdr. Tilskudsblanding eller vælling bør hun max få to flasker af om dagen, sålænge hun er under 6 mdr. gammel.

Rigtig mange gange held og lykke med det hele.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Snore i børnetøj

Der kan være snore i dit barns tøj - snore kan sidde i hætter og kraver, i handsker osv. og det kan være farligt. Lange snore bør undgås, de kan hænge fast i rutschebanen og klatrestativet på legepladsen, - og i værste fald kan børn blive kvalt ved det.

Se derfor dit barns tøj igennem og er der snore, så kan det være en god idé at afkorte snoren mest muligt. Det vil også være en god idé ikke at binde knuder eller sætte andet på snoren, som kan sætte sig fast i legeredskaber,...

Læs mere i Babylex

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine meget brugbare råd og ikke mindst for din omsorgsfulde respekt for børnene.

Tak fra Pernille
Sophus´ mor


Annonce