Svar: Dagsrytme, søvn og mad
Kære stadig lidt forvirrede mor
Tak for dit brev - jeg vil gerne prøve at uddybe lidt :)
For at begynde med dit sidste spørgsmål - hvor længe tager det at indarbejde en nogenlunde fast dagsrytme ... tja, det afhænger af mange ting. Det er f.eks. vigtigt at barnet ikke bliver syg undervejs, det er vigtigt at der ikke sker store skift i hverdagen som start i dagpleje eller vuggestue, flytning eller lignende .. men et godt bud vil være ca 5 uger, hvor man ændrer med små skridt af gangen.
Og ja - det er vigtigt med et fast stå op tidspunkt og det betyder at I skal vække jeres datter om morgenen, så hun starter hver dag til nogenlunde samme tid. Det vil sige at hun skal have nogenlunde faste sovestider og spisetider dagen igennem. Hvis hun nogle dage står op kl 6 og andre dage sover til kl 8, så vil det naturligt rykke på hendes sove- og spise tidspunkter hele dagen igennem og det gør det sværere for jer at få skabt en ordenligt rytme. Du kan flekse +/- ½ times tid, men ikke mere og som udgangspunkt vil det være en god idé at arbejde på en rytme, hvor hun får morgengrød ca kl 7.30-8 hver dag. Jo mere fast stå op tidspunktet er, jo bedre vil du kunne arbejde på at også formiddagslur og middagslur og også spisetidspunkter ligger nogenlunde fast:)
Og ja - jeg ved godt at børn som udgangspunkt skal have lov til at sove, når de sover og vågner, når de ikke behøver sove mere og at de derfor ikke skal vækkes. Men når man har et barn der sover som vinden blæser og rytmen ikke fungerer, for hverken barn eller forældre, så er det en god idé at forsøge at starte med en rytme, som starter på samme tid hver dag :)
Og det er netop vigtigt at skabe denne rytme med faste sove og spisetidspunkter, fordi det har betydning for hendes indre ur. Det har betydning for at hun føler sig træt og parat til at sove, når hun puttes og også kan sove længere lure. Ligesom det også har betydning for hendes fornemmelse for mæthed og sult, så hun også begynder at kunne spise mere og er mere parat til at spise, når hun så sættes ved bordet i sin høje stol.
Hvis hun ikke falder i søvn igen efter ...
... 20-30 minutter, når du triller hende en tur eller hvis du lægger dig med hende og ammer hende i din seng eller lignende, så nytter det ikke noget at kæmpe med søvnen, så må du tage hende op og aktivere hende og så arbejde på at hun så sover en længere lur senere. Hvis hun vågner, smiler, pludrer og virker veludhvilet og tydeligvis ikke har behov for mere søvn - så må du også tage hende op. Hvis hun ikke virker træt, så kan du ikke få hende til at sove videre, så vågner hun fordi hun ikke har behov for at sove mere. Det er hvis du kan fornemme at hun egentlig vågner for tidligt og ikke er parat til at stå op, at du skal prøve at få hende lullet videre i søvnen.
Og nej - du skal som udgangspunkt ikke fylde efter med mælk, hvis hun ikke spiser så meget til et måltid. Det er vigtigt at du nu forsøger at holde tilbuddet om amning til 4 gange dagligt og at du derudover tilbyder mange små måltider. Hvis hun ikke spiser så meget til det ene måltid, så spiser hun nok lidt mere til det næste.
Og det er super godt at du giver hende mad i hånden og mad der tager udgangspunkt i den mad du også selv spiser - men du skal også følge efter med lidt skemad. Hun må gerne få mad i stykker, men er for lille til kun at leve af dette. Moset mad kan være kartofler moset med sovs, det kan være ris med sovs, det kan være kartoffelmos med millionbøf. Du må også meget gerne supplere hendes brødhapsere osv. med mad fra glas eller frost, så hun får så meget variation som muligt. Maden skal smage af noget og udfordre hende :)
Så mad i hånden og følge efter med lidt på en ske - nogle gange kan du måske dyppe rugbrødsbjælken eller lignende i grød eller mos, så hun kan smage skemaden og få interessen for det - og du mader hende så med skeen imens hun også gumler på lidt mad selv - så det er en vekselvirkning mellem mad hun selv sidder og gumler på og mad, som du så giver hende :)
I min bog "Helens bog om børn og mad" finder du blandt andet opskrifter og idéer til hvad I kan lave af forskellige retter, som I alle kan spise :)
Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Fedt
Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.
Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.
I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







