Brev:
Mad udfordringer

Hej Helen
Min datter er nu 8,5 mdr gammel og har altid været lidt speciel med mad. Som baby var hun en lynammer, 6-7 gange dagligt 2-3 minutter, og overgangen til grød og alm kost var også ret speciel. Hun ville gerne have grød og mos men gik meget hurtigt over til rugbrød og stykker af mad og vil overhovedet ikke have grød eller mos mere.
Hun havde nogle stædige perioder som ammebarn hvor hun strejkede, det gik heldigvis over igen :) men nu står jeg lidt i den omvendte situation, nu gider hun ikke spise alm mad, men kun ammes, what to do?
Inden det gik "galt" så mønsteret således ud:
Morgenmad (gad det som regel ikke), amning efter 1-2 ...
... timer og så lang lur
11-12 tiden frokost, efter en time to, en lille ammetår inden lur
Lidt frugt og brød om eftermiddagen
Aftensmad ved halv seks tiden
Amning inden søvn og så en til to amninger om natten!
Jeg har altid prioriteret maden først og så amningen efter, men nu afviser hun al mad! Oven i hatten er hun så blevet syg og gider slet slet ikke mad, ikke engang rugbrød som hun ellers er meget glad for.
Jeger nu i tvivl om hvad jeg skal gøre, for vil helst ikke have øget produktionen igen, samtidig er det også synd for hende fordi hun er ulykkelig og syg? Men det startede inden hun blev rigtig syg. Håber du kan hjælpe!
Hilsen en mor i tvivl!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





