Annonce

Annonce

Brev:

Søvnmønster og puttetidspunkt


29. maj 2013

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Søvnmønster og puttetidspunkt

Hej Helen

Så blev det min tur til at skrive til dig, efter jeg har læst mange af dine svar i brevkassen.

Vi har problemer med at få vores søn på 18 mdr til at sove om aftenen og kun om aftenen. Han sover til middag ca fra kl. 11 til 14 plus minus en halv time. Her lægger vi ham bare ud i barnevognen og putter ham i voksi posen, siger godnat og går uanset om han sover helt eller ej og det har vi gjort i flere måneder uden problemer. MEN om aftenen er det et problem.

Her er dagens program med relevante ca. tider

Kl. 6.00 står op, bliver som regel vækket
Kl. 7.00 afgang til vuggestue
Kl. 11.00-14.00 middagslur
Kl. 16.00 hentes i vuggestue
Kl. 17.30/18.00 aftensmad
Kl. 18.30/19.00 bad og nattøj på
Kl. 19.30 puttes og i seng

Der går ofte 40 min til til en time med at putte ham og det er trættende for begge parter.
Vi sætter os i hans værelse, synger og putter med ham på skødet og derefter lægges han ...


Annonce

... over i sin seng men her ruller han rundt næsten med det samme og stiller sig op i sengen. Jeg har længe prøvet din metode med at stryge tøj eller lave andet ude på gangen, men det har ikke nogen effekt på ham. Det virker som om han kvikker op når han kommer ned i sin seng, selvom han lige har gabt og virker træt inden han blev puttet. Han har en bamse som nusseklud og den er han meget glad for ligesom han også er glad for sin sut.

Vi har prøvet at putte ham i voksiposen uden held, idet vi tænkte at det var den, der gav ham tryghed. Vi har også prøvet at sidde begge to og putte ham men det gav heller ikke noget resultat.
Er han i virkeligheden overtræt selvom han griner og fjoller rundt i sengen og piver kun hvis vi går. Det gør vi når han holder fest i sengen, da vi ikke vil "underholde" ham da vi mener at det er sengetid og ikke legetid.

Håber du har nogle gode råd?

Mange hilsner

De undrende forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!

Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D

Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to


Annonce