Annonce

Annonce

Brev:

Mor skal gøre det


21. maj 2013

Kategori:
Alder:
3 år, 2 mdr.

Mor skal gøre det

Kære Helen

Tak for de hidtil besvarede mails. Det har været en stor hjælp!!

Jeg håber at du endnu engang kan hjælpe os, da vi er ved at være godt desperate. Min søn på 3 år og 2 måneder er nået en periode, hvor han vil ha' at jeg skal gøre ALT! Det er mig der skal tørre hans næse, vække ham, trække gardinerne fra, tage hans stol ud, skubbe hans stol ind til bordet, hælde morgenmad og mælk op, tørre hans fingre og mund, skifte ham, give ham tøj på, give ham medicin, børste hans tænder, give ham overtøj og cykelhjelm på, læse godnathistorie for ham osv. Min mand (og hans far) må INTET gøre, med mindre, at jeg ikke er hjemme til at kunne gøre det.

Jeg har godt hørt om andre børn, der havde det på samme måde og har fået det indtryk (jeg ved ikke hvorfra), at det "bare" er en periode og at det går over af sig selv. Derfor har vi indtil nu føjet ham, fordi jeg har forstået det sådan, at det skulle man. Men nu er vi ved at være desperate. Jeg tror efterhånden at det har stået på i et halvt år og nu kan vi snart ikke holde det ud mere. Min mand er sur og frustreret over, at William ikke vil lade ham hjælpe sig og jeg er bare SÅ træt. Vi har også en datter på 23 måneder, som jo også gerne vil have sin mor, men der har min mand måttet tage meget over, hvilket både hun og jeg er frustrerede over.

Hvad skal vi gøre for at rette op på den skæve vej vi er gået? Jeg prøver for så vidt det er muligt, at opdrage mine børn til at være kærlige, tillidsfulde, selvsikre, selvstændige og empatiske. Nogle kvaliteter som jeg synes er meget ...


Annonce

... vigtige for, at man bliver hele mennesker. Men lige nu virker William mest forkælet og det vil jeg gerne hurtigst muligt have ændret, for det har ikke været min hensigt.

Jeg siger meget mig, min og mine og det skyldes, at min mand er vokset op med helt andre forudsætninger og hans erfaring med børn er begrænset. Endvidere har han ikke interessen i, at sætte sig ind i bøger om børneopdragelse, hvilket jeg altid har gjort og haft lyst til, da jeg ønsker at mine børn skal ende ud med at være ordentlige helstøbte og glade mennesker. Derfor lyttede min mand også til mig, da jeg fortalte ham, at Williams "opførsel" var helt normal og at det ville gå over hurtigt, hvis vi føjede ham lidt i perioden. Men jeg fornemmer nu, at jeg har taget helt fejl, da det hele er eskaleret og kun blevet værre.

Jeg håber virkelig at du kan hjælpe os, så William stopper med sin "kommanderen" og igen vil lade os begge hjælpe ham, for vores nuværende situation er opslidende og jeg frygter at den skal ødelægge familieidyllen i en grad, som den allerede er ved. Min mand har her til morgen besluttet, at han boykotter Williams "kommanderen" og at han vil hjælpe ham, hvis det i situationen er nemmest og jeg er optaget af andet. Jeg kan sagtens forstå ham og ønsker det samme, men hvilken tilgang skal vi bruge? Hvordan skal vi rent praktisk gøre for at det lykkes, også så det bliver mindst muligt hårdt for William, for han er nemlig særligt sensitiv og går helt i spåner, hvis det ikke er mig der hjælper ham.

HJÆLP!!!

Fra en desperat og bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce