Annonce

Annonce

Svar: Fisk. Hvilke og hvor ofte?


17. maj 2013

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære forvirrede mor

Tak for dit brev :)

Jeg vil gerne fortælle dig lidt om fisk til børn og anbefalingerne - det bliver naturligvis med udganspunkt i de danske anbefalinger og det betyder at der kan være forskel på, hvad vi anbefaler her og hvad der anbefales, hvor du bor.

Det er vigtigt at vores børn får fisk. Fisk indeholder Omega-3 fedtsyrer, der er livsnødvendige for os mennesker. Omega-3 fedtsyrer er først og fremmest vigtige for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, det har også betydning for barnets synssans, indlæringsevne og hukommelse - og det er vigtigt med fisk imens barnet ligger i maven og også give barnet fisk, når det skal igang med skemad og senere familiemad.

De fisk man især skal være opmærksom på ikke at spise for meget af, er de fisk der kaldes rovfisk. Rovfisk er fisk, der spiser andre fisk og det betyder af der kan ophobe sig tungmetaller. Rovfisk er f.eks. rokke, helleflynder, oliefisk, escolar, sværdfisk, sildehaj, gedde, aborre, sandart og tun (bøf). Det er altså ikke fisketyper, som vi normalt spiser mange af i Danmark. Det anbefales at børn under 3 år højst spiser 25 gram rovfisk om ugen.

Laks er en god spisefisk, det er en fed fisk og den har en smag, som mange børn rigtig godt kan lide. I Danmark vil de laks man køber normalt være opdrætlaks og disse kan man spise uden problemer. Laks fra Østersøen og den Botniske Bugt kunne tidligere have et for højt indhold af miljøgifte, på grund af forurening - men der er indført forbud mod fiskeri af laks over 5,5 kg. i visse områder af Østersøen. Derudover er der indført regler om at mellemstore laks på 2-5.5 kg skal gennemgå en dybdetrimning, hvor fedtdepoter og fedtvæv skæres fra. Derfor burde der ikke være problemer med at spise laks fra Østersøen.

Tun skal man ...


Annonce

... være lidt opmærksom på. Det er normalt ikke noget problem at give sit barn tun på dåse. Dåsetun stammer ofte fra små tunfisk og har derfor ikke indhold af tungmetaller som tunbøffer f.eks. kan have. Tunbøffer stammer fra større og ældre tun og dem bør man derfor ikke spise store mængder af - børn under 3 år som sagt kun 25 gram om ugen.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at vi spiser fisk og fiskeprodukter i stedet for fiskeolietilskud. Dette fordi den friske fisk indeholder både de sunde omega-3 fedtsyrer, men også vigtige vitaminer og mineraler som D-vitamin, jod og selen. En fiskeolie vil være renset og derfor ikke indeholde vitaminer og mineraler. Hvis man slet ikke spiser fisk, så vil det være godt med et fiskeolietilskud, - det anbefales så at man spiser en multivitamintablet ved siden af for at få de ekstra vitaminer. Og til en pige på 8 måneder, som din datter vil det være rigtig godt, hvis du kan lære hende at spise fisk :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hun må f.eks. gerne få forskellige fiskeprodukter som makrel i tomat, torskerogn, sildepostej eller lignende som kan kommes på brød. Hun må også gerne få fiskefrikadeller, rødspættefiletter osv. Hun kan altså få fisk til frokost, men I kan også spise fisk om aftenen, som varm ret. Hun må gerne få fisk to gang om ugen til aftensmad og gerne ofte til frokost. Det er vigtigt at variere hendes indtag, så hun får forskellige fisketyper og hun bør naturligt også spise kød, kartofler, grøntsager, brød, ris, pasta osv.

Jeg håber dette hjælper dit lidt videre og vil også anbefale dig min bog "Helens bog om børn og mad" - i den finder du opskrifter, dagsplaner og også et register, hvor du kan slå forskellige fødevarer op. Det kan give dig et overblik over, hvad vi anbefaler i Danmark :)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce