Brev:
Vuggestue og søvn.

Kære Helen.
Nu nærmer vores datter sig 17 måneder. Vi har nu boet i udlandet i 5 måneder og er alle ved at falde til. Har tidligere skrevet til dig omkring vores datters start i vuggestue og dens udfordringer.
Indkøringen i vuggestuen går fremad, dog er det stadig meget svært ved aflevering, hvor hun er meget ked af det og har svært ved at give slip på mig. Pædagogerne siger dog at hun hurtig bliver ok og leger. De fortæller ligeledes at hun er begyndt at forstå hvad de siger og er også begyndt at sige sine første engelske ord.
Hun bliver meget ked af det når jeg henter hende - er dette normalt? Det går først over når vi er helt hjemme.
I vuggestuen sover de indenfor på madrasser ved siden af hinanden. Ofte sover hun kun mellem 25-45min og de kan ikke få hende til at sove videre. Hjemme sover hun i sin barnevogn, som hun elsker, i ca to timer. Hun er ofte meget træt og har meget lidt overskud når hun hentes. Jeg er endnu ikke startet med at arbejde, så har mulighed for at give hende korte dage. Hun er typisk i vuggestue fra 9.15/9.30-14.30/15.
Få gange har jeg puttet hende når jeg har hentet hende, men ved ikke om dette er en god ide. Ofte kan hun sove flere timer og det påvirker hende puttetidspunkt.
Tænker at det måske ...
... stadig er en overgangsperiode for hende, men synes det er svært at gøre det rigtige i forhold til at have en fast rytme for hverdagen.
Som det er lige nu, så har hun ikke meget overskud og virker træt.
Hun har aldrig sovet godt om natten og gør det stadig ikke (Har tidligere skrevet til dig omkring dette). Vågner stadig mellem 5-8 gange i løbet af natten og er ked af det. Nogen gange kan hun ikke finde sutten, nogle gange vil hun have vand, andre gange sin bamse og nogle gange er hun bare rigtig ked af det.
Hun sover på sit eget værelse i sin egen seng.
Alt i alt synes jeg hun sover for lidt.
Vi prøver at holde en rytme der ser sådan ud:
6.30/7.00 Godmorgen
7.30 Morgenmad
8.45 Bolle + frugt
9.00 Afsted til vuggestue
12-14 Middagslur
14.30 Hentes fra vuggestue
15 Eftermiddagsmad
16.30 Grøntsager
17.45 Aftensmad
18.30 Bad
19.30 Godnat
20.00 Sover
Problemet er bare at hun sover for lidt i vuggestuen og har disse mange opvågninger om natten, så er bange for hun er i totalt søvnunderskud.
Håber det hele giver lidt mening - vil bare så gerne gøre hvad der er bedst for hende og snart starter jeg på arbejde og hendes dage i vuggestuen bliver længere.
Glæder mig til at høre fra dig.
Mor til en dejlig datter
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.
Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Jeg vil blot sige dig tusind tak for din hjælp. Min egen sundhedsplejerske synes jeg ikke er til at snakke med, så det er en stor trøst at kunne vende sig til dig og din brede viden. Jeg tror at du kender mig og min søn bedre end hun gør.
Jeg er særlig glad for dine hurtige svar, når jeg ikke har formået at formulere mit problem så jeg har været nød til at spørge igen...
Det er rart at have dig i baghånden og jeg har anbefalet dig til alle de nybagte mødre jeg kender.
Tak!!





