Annonce

Annonce

Svar: Baby vågner tidligt - dagsplan?


14. maj 2013

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære lillepigens mor

Tak for dit brev og dine spørgsmål, som jeg vil forsøge at besvare i den rækkefølge de kommer :)

Jeres dagsplan ser rigtig fin ud og det er helt okay at lillepigen nogle dage har brug for en fjerde powernap og andre dage springer den over. Den fleksibilitet er nødt til at være der.

Det er en rigtig god idé at du arbejder på at én af lurene dagligt - gerne middagsluren bliver en længere lur og du må her gerne stå lidt på vagt og trille hende, give hende sutten, berolige hende og hvad der nu er nødvendigt, for at hun efter 20-40 minutter kan sove videre og få en længere lur. Det er således meget fint at hun powernapper formiddag, sover en lang middagslur og powernapper 1-2 gange mere om eftermiddagen og det er super, at du nu kan fornemme at hun sover bedre om aftenen og natten, hvis du ikke "presser" hende unødigt til en masse søvn om dagen - så en lang middagslur dagligt og derudover som hun nu viser behov for er rigtig fint.

Jeg vil anbefale at du giver hende grød om formiddagen. Det vil gøre at hun både får grød og mælk inden middagslur og derudover går der en passende mængde tid mellem grød og mosen, som hun så får til aften. På sigt vil grøden blive flyttet frem, så det bliver et morgenmåltid og i stedet kan hun så få f.eks. øllebrød eller grøntsagsmos til frokost.

Mit forslag til en dagsplan lige nu ser derfor således ud:

Tidlig morgen 06: Vågner og dagen begynder, får evt. lidt vand (eller mælk) at drikke, når hun vågner.

Morgen 8: Flaske med mme

Puttes til morgenlur - som er dagens første lur

Formiddag 10: Tilbydes ½-¾ dl. grød, evt. med lidt frugtmos som topping, vand af kop.

Flaske med mme og puttes til middagslur kl 11-11.30, får evt. lidt vand (eller mælk) at drikke, når hun vågner

Eftermiddag 15: Flaske med mme

Powernapper - dagens 3. lur

Aften 17.30: Tilbydes ½-¾ dl. grøntsagsmos, vand af ...


Annonce

... kop.

Flaske med mme og puttes til natten ca kl 19

Sen aften 23: Flaske med mme


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Midt nat 03: Flaske med mme

Som du kan se har jeg forsøgt at lave denne plan, så mælk indgår som en del af hendes putteritual - dette fordi børn ofte vil sove længere med mælk i maven. Derudover har jeg skrevet "evt. vand, når hun vågner" - fordi jeg tænker at hun måske godt kan være lidt tørstig og på sigt vil hun naturligt få vand af kop sammen med skemad her - og hun må godt med den alder hun har, få lidt ekstra væske af en kop. Hun er en fysisk stor pige og hendes væskebehov derfor også naturligt stort - og dækkes ikke af mælk alene - hvis hun får 800 ml mme i døgnet, så lyder det som om at hun er dækket fint ind med mælk via flaske og derudover kan hun så godt nu begynde at få lidt små slurke vand af en kop. Hvis du skønner at hun er meget tørstig, kan du naturligt også vælge at give hende mælk her i stedet.

Nogle børn har rigtig svært ved at skifte søvnstadie og netop i 4 måneders alderen begynder søvnen at indeholde flere stadier og hendes tendens til at vågne op kan derfor øges .. Det er her en god idé at holde fast i at hun en gang dagligt hjælpes videre i søvnen, så hun som sagt får én lidt længere lur - det er således rigtig fint det du gør. Og ja - på sigt bliver det bedre, tiden arbejder for jer. I det hele taget vil hendes rytme naturligt ændre sig i takt med at hun bliver ældre - hendes søvn ændrer sig, hun begynder at kunne være vågen i længere tid af gangen, hun vil bruge sig selv både fysisk og mentalt mere og mere og det vil også påvirke hendes søvn, hun vil få mere skemad, flere måltider osv. som alt sammen vil være med til at skabe mere rytme for hende fremover - så ja - tiden spiller også ind - men det kommer desværre ikke helt af sig selv :)

Jeg håber du kan bruge dette videre og jeg er kun glad for at kunne hjælpe - tusind tak for dine søde ord om min brevkasse :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.

Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser.

Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus.

Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder


Annonce