Brev:
Urolig søvn med mange opvågninger
Hej Helen.
Så fik jeg brug for lidt andre øjne igen. Synes efterhånden jeg er ved at være en noget træt mor. Min datter på nu 8 mdr. har mange opvågninger både i løbet af aftenen og natten, hvor hun bare lige skal have sutten eller en beroligende hånd. Det hele startede da hun var ca. 5 mdr. Og jeg synes egentligt vi har haft natteroderi siden. Håbede i starten at mere fast føde ville andre mønsteret, men det har det desværre ikke.
Nogle gange har jeg også oplevet at hun er blevet MEGET ked af det og nærmest utrøstelig, der tror jeg måske hun har grædt i søvne og hun derfor er blevet forskrækket over vores hænder for at berolige hende. Oftest går det dog stille og roligt. Udover at vågne mange gange er hun også begyndt at starte dagen mellem kl. 5 og 6 om morgenen.
Oplever hende som meget aktiv i løbet af dagen, der skal ske noget hele tiden og er ikke meget for at sidde for længe på skødet. Hun er en glad pige som sjældent græder, dog har hun godt med temperament som bryder frem ind i mellem :)
Hendes dag ser nu således ud:
Vågner ca. Kl 6 og vi hygger oftest i vores seng.
Kl. 7. Havregrød + vand.
Kl. 9. Frugtmos ...
... og vand. Sover herefter. Oftest sover hn her en god lur, ca. 1 1/2 time.
Kl. 11.30- 12. Grønsagsmos, kød/fisk, agurk, peberfrugt og få rugbrødshapsere og vand.
Ca. 13.30 ammes og puttes til lur.
Eftermiddagsluren varierer MEGET, ved ikke hvad der gør at hun nogle dage sover 40 min og andre 2 timer.
Ca kl. 15.30 flerkornsgrød eller øllebrød + frugt og vand. Nogle gang ammes hun sen eftermiddag, med håb om mindre efterspørgsel om natten.
Kl. 18. Grønsagsmos med kød og noget til hånden og vand.
Kl. 19.30-20. Ammes og puttes til natten. Hun sover næsten altid indenfor 5-10 min.
Mellem 23 og 01 ammes.
Mellem kl. 3-5. Ammes.
Håber jeg har fået skrevet de vigtigste ting ned.
Hun er for cirka 1 måned siden rykket på eget værelse, oftest kommer hun ind i min seng ved den sidste amning mellem kl.3 og 5. Synes ikke jeg har mærket nogen forskel på dette, hverken posivt eller negativt.
Har du nogle råd til hvordan vi får hende til at sove bedre og få lidt nattero? Og hvad med eftermiddagsluren? Kunne det være fordi hun ikke er mæt nok af mælk at hun sover så forskelligt der?
Glæder mig til at høre dit svar.
Hilsen Malene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
Viden om børn:
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"