Annonce

Annonce

Svar: Meget forsinket suttestop for tryghedssøgende barn


19. marts 2013

Kategori:
Alder:
4 år, 4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Hej med dig

Tak for dit brev og dine pæne ord til mig - dejligt at høre at du nu selv har fået lyst til at skrive, efter at have fulgt med på sidelinjen længe :)

Det lyder som om at I skal væk fra den sut og at beslutningen skal tages. Det lyder som om at du har forsøgt mange gange, men det er rigtig svært og det er klart, fordi du jo fornemmer hvor meget den betyder for din dreng. Det er en kær ven for ham og naturligt ikke noget han vil gå af med frivilligt.

Samtidig er du også alene og overskuddet er der naturligt ikke altid, hvorfor det også er sværere at tage beslutningen - for han bliver jo nok lidt ked af det og det er vigtigt at du kan rumme dette. Det er vigtigt at du kan holde ud at han får den stærke følelser han får - især fordi det jo er dig, der har taget sutten fra ham og derfor kan du godt føle at det er din skyld - men det er dig, der i sidste ende ved bedst og nogle gange er vi nødt til at træffe nogle valg på vores ...


Annonce

... børns vegne, også selvom de kan blive frustrerede og synes at vi er urimelige ...

Men når det er sagt, så tænker jeg at I måske ikke behøver gøre det til en kamp eller et specielt projekt. Min umiddelbare tanke er, at sutter jo bliver slidt, de bliver mørnede, klistrede, revner osv. og på den måde vil de naturligt have en vis levetid - og jeg synes faktisk du skal tage ham med i denne proces. Vise ham at sutterne er blevet for gamle og skal smides ud.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Nogle af dem skal kasseres og andre er gode nok, og dem kan I så beholde lidt endnu, men stille og roligt så skal de kasseres en for en - og til sidst så er der ikke flere tilbage og det er slut med sut.

Og så er det naturligvis vigtigt at du ikke køber nye sutter! Og det er vigtigt at du, når han savner sin sut, er der for ham, trøster ham, holder om ham, beroliger ham, putter med ham eller hvad han nu har behov for.

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce