Annonce

Annonce

Svar: Putning om aftenen - 20 mdr.


16. marts 2013

Kategori:
Alder:
20 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære frustrerede forældre til Lucas

Tak for jeres brev :)

Det lyder for mig som om at jeres dreng har det jeg kalder for et søvnassocationsproblem og det handler om, at han er afhængig af jeres favn, for at kunne sove.

Søvnassociationer er ting vi forbinder med at skulle sove. Ting vi har behov for, for at kunne falde i søvn, - vi har alle brug for søvnassociationer, små ritualer for at kunne falde i søvn, det gælder voksne og det gælder børn.

For børn er de gode søvnassociationer ofte:

Sutteklud, bamse, godnathistorie, ”sshhh”, kærtegn, det 3. øje, som er når man stryger barnet kærtegnende ned over panden.

Og de mindre gode søvnassociationer er:

Bryst, flaske, sut og blive vugget i søvn i favn eller blive holdt i mors eller fars arme.

De gode søvnassociationer er gode, fordi de handler om at lære barnet at falde i søvn selv og barnet lærer at sove i sin seng. Barnet forbinder altså sengen med stedet, hvor det skal sove. De mindre gode søvnassociationer er mindre gode, fordi de gør barnet afhængig af den voksne.

Hos jer foregår det sådan, at jeres dreng bliver gjort klar til natten, herefter kommer han ned i sin sovepose og ind på værelset. Her sidder mor med ham og læser historie, krammer osv. og når han sover, så kommer far ind på værelset og putter jeres dreng i seng. Jeres dreng forbinder derfor det at falde i søvn med at være i favn hos mor og derfor bliver han naturligt frustreret og ked af det, når han oplever at være i sin seng eller oplever at far tager over om natten. Derfor kan han ikke sove før han atter kommer op i mors favn og det kan nogle gange tage rigtigt lang tid, fordi han naturligt er så bevidst nu, at han godt fornemmer, når I flytter ham væk fra favnen og derfor protesterer, hver gang i forsøger.

I kan sammenligne det lidt med at I forældre falder i søvn ved siden af hinanden og far så f.eks. rejser sig og går ud af soveværelset i løbet af natten. Hvis dette skete, så ville du som mor naturligt vågne op, søge efter ham og mærke at han ikke var der. Du ville lytte, for at høre om han mon var gået på toilettet eller andet. Hvis du ikke kunne høre ham, så ville du kalde på ham og tilsidst ville du stige ud af din seng for at lede efter ham. Han skal være der, for han var der, da du faldt i søvn. Og det samme oplever jeres dreng. Og det ville ikke være det samme, hvis din veninde eller en fra familien var der, holdt om dig, trøstede dig - det skulle være din mand/kæreste, for ...


Annonce

... han var der da du faldt i søvn og pludselig er han forsvundet.

Vi vågner alle sammen 10-20 gange hver nat og her skal vi registrerer at alt er som da vi faldt i søvn. Hvis det er det, så sover vi roligt videre, hvis det ikke er det, så kan vi ikke sove, men vågner yderligere op.

Jeres dreng skal derfor nu lærer at falde i søvn i sin seng. I skal stadig være der, læse for ham, synge godnatsang osv. og gie ham al den tryghed og nærhed han behøver, men det er vigtigt at han forbinder sin seng med stedet, hvor han sover.

Dertil kommer at han lige nu har en alder, hvor han naturligt kan have rigtig svært ved at sove og også kan vågne om natten med gråd og være rigtigt utrøstelig. Det handler om at han lige nu begynder at have mere farefornemmelse og alt hvad han oplever om dagen skal bearbejdes om natten. Nogle børn vil derfor vågne med skrig og være rigtigt utrygge om natten og har her brug for ekstra fysisk kontakt og nærhed. Og det skal der også være plads til..


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

For at gøre ham tryg ved at være i sengen er det vigtigt at I prioriterer at sidde hos ham og gerne tale om dagen. I kan fortælle en lille historie der handler om ham, hvor han kan genkende det du siger og høre at det er ham du taler om. Du kan f.eks. sige "Der var engang en dreng der hed xx. Han havde en mor og en far. De boede ... om dagen var han i vuggestue. Hans bedste ven hed xx, de havde det rigtig sjovt, når ... XX var en rigtig krudtugle, som elskede at ..." osv. osv.

På den måde kan du stadig bruge det at tale og fortælle historie til at få bearbejdet nogle ting, så han får nogle af sine oplevelser bearbejdet og derved bedre vil kunne overgive sig til søvnen.

Det vil også være en rigtig god idé at I indfører en godnatbamse eller en klud, en gammel t-shirt af fars eller mors eller lignende, som han kan sove med. Det vil være rigtig godt med den alder han har nu, at finde noget der kan fungere som substitut for jer og give ham trygheden, når I ikke er der. Fordelen ved en bamse, klud eller lignende er at det er ham, der styrer behovet. Han kan putte sig med den, nulre næsen, trøste sig osv. når han har behov for det - uanset om det er hjemme eller andre steder - og uanset om I er lige ved siden af eller i soveværelset. Det kan være noget, der følger ham hvor han er og dermed altid er der for ham.

Jeg håber ovenstående hjælper lidt videre og giver lidt idé om, hvad der sker hos jer og hvordan I skal arbejde videre - fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskabsforgiftning

Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.

Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...

Læs mere i Babylex

Ører - øreproblemer hos baby og børn

Siden 2005 får alle nyfødte i Danmark tilbudt en screening for hørenedsættelse få dage efter fødslen. Hvis det viser sig, at barnet har en medfødt hørenedsættelse, er det vigtigt, at man får startet behandling så tidligt som muligt.

Mange børn vil have nedsat hørelse i en periode f.eks. på grund af mellemørebetændelse eller væske i mellemøret. Et barn, som gennem længere tid har nedsat hørelse, vil ikke reagere på lyde og vil have langsom eller manglende sprogudvikling. Hvis...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce