Annonce

Annonce

Brev:

Urolig baby


6. marts 2013

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Urolig baby

Hej Helen.

Vi har en snart 8 uger gammel pige, hun er fra d.13 januar.
Hun er en glad lille pige, hun er begyndt at smile tilbage, pludre og meget observant.

Men om aften ved 19-21 og frem til kl.02-05 om morgen bliver hun meget urolig og nogle dage meget grædende. I det tidsrum ca.6-9 timer tager hun kun små lure på ½-1 time og sover sammenlagt kun 2-3 timer, hvilke jeg synes er lidt på så mange timer.
Når hun så endelig falder i søvn ved 4-5 tiden er hun så træt, at hun sover hun 3-4 timer, bliver ammet og sover 3-4 timer igen. Resten af dagen fra 15-19 tager hun små lure fra ½-2 timer. Hun sover ca.12-15 timer i døgnet.

Dette aften/natte uro er 5 ud af 7 dage om ugen. Det sker at hun tager de lange lure om natten. Dette har stået på siden hun var 2-3 uger gammel.
Vi har mistænkt kolik, men er i tvivl da det ikke udelukkede er skrig hver aften/nat

Vi har været til lægen med ...


Annonce

... hende for at udelukke at der er noget fysisk galt med hende, desuden har vi været til kiropraktor med hende og der er hellere ikke noget at finde. Lægen siger at det kan godt være at det er kolik, men vi er i tvivl.

Jeg ammer hende, ca.8-10 gange i døgnet, dette er der ikke noget rytme i. flere af gangene er det bare en lille tår hun vil have. Hun tager fint på. hende fødselsvægt var 3200 g og nu vejer hun 4800 g.

Mine spørgsmål går på:
Hvad kan være årsagen til hun bliver urolig og græder om aften/natten og ikke vil falde til ro?
Er det bare hendes døgnrytme?
Kan det være pga. de mange amninger og maven ikke får ro?
Er det mange gange at amme hende, når hun har den alder hun har?
Kan det være at hun ikke bliver ordenlig mæt og derfor vågner hurtigt igen om aften/natten?
I hvilke alder kan man forvente en rytme med amning og søvnrytme? Og hvordan kan man præge den?

Venlig hilsen
Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Moderkagebiopsi, moderkageprøve

En moderkagebiopsi kaldes også for Chorion Villus Samling eller CVS. Moderkageprøven laves for at undersøge for kromosomsygdomme og visse arvelige sygdomme hos fosteret.

Moderkageprøve laves, når du er mellem 11. og 16. graviditetsuge. Prøven laves normalt ved, at der stikkes en tynd kanyle ind gennem maveskindet. Det føles ofte som at få taget en blodprøve, men kanylen bevæges ofte lidt frem og tilbage, fordi man derved kan få taget en lille bid af moderkagen ud. Man scanner før...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce