Svar: Søskendejalousi og puttes af mor
Kære Rikke
Tak for dit brev :)
Det er rigtig dejligt at høre, at det går bedre og at jeres datter nyder at se billeder af sig selv som baby og høre historier om det :)
I forhold til putning om aftenen, så er det vigtigt ikke at gøre dette til en kamp og det er synd for hende, hvis hun skal falde i søvn grædende og ulykkelig. Og det er synd for jer - for det er ikke rart for nogen af jer, at afslutte dagen på denne måde.
Det kan være udmærket et par dage at lade far tager over, så der atter kommer ro på, men stille og roligt skal du naturligvis på banen og skal kunne putte hende igen. Og for at komme dette, så tænker jeg at det er rigtig vigtigt at du forsøger at komme lidt tæt på hende igen i løbet af dagen, præcis som du selv skriver.
Derudover tænker jeg også at det vil være rigtig godt at brede putteritualet ud. Så det ikke kun handler om lige det tidspunkt, hvor I sidder ved sengekanten, men f.eks. allerede starter, når hun f.eks nogle gange får et aftenbad. Her kan du f.eks. nogle gange bade hende og far derefter putte hende. Jo mere du er med i optakten til putningen, jo lettere vil det være at du fortsætter putningen.
Det vil også være naturligt at I begge kommer og siger godnat og I kan f.eks. godt lave en aftale om at du læser første godnathistorie, kysser godnat og ...
... går ud og så kommer far og læser næste historie og kysser godnat. Igen - jo mere du har været med til noget af det, jo lettere vil det på sigt blive at du så læser begge historier og siger godnat.
I hverdagen er det naturligvis vigtigt at du viser hende og du må nogle gange også genre sige til hende direkte at du rigtig gerne vil hende. At det betyder noget for dig at sige godnat, at du nyder denne stund og gerne vil det. Sætte ord på, det kan hun godt have glæde af med den alder hun har.
Og far skal på samme måde også bakke op om at du naturligvis sagtens kan, og igen direkte f.eks. sige "mor læser for dig, og så kommer jeg ind til dig bagefter", så hun hører at han støtter op om at du sagtens kan. Så hun ikke på den måde kan spille jer ud mod hinanden.
Det er også vigtigt at I forældre i hverdagen viser glæde for hinanden. At I tillader jer at kysse og holde om hinanden, at I går med hinanden i hånden, når I går tur osv. Så hun ser at I er en enhed. Hun skal naturligvis inviteres med, det er ikke fordi hun skal føle sig uden for, så hvis hun ser på jer, når I krammer, så giv hende knus også. Så hun også bekræftes i at I stadig vil hende, men ligeså meget bekræftes i at i jeres familie, så er der plads til jer alle fire :)
Jeg håber mine tanker hjælper videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









