Brev:
Søvnuro både nat og dag

Hej Helen
Jeg har en dreng på snart 6 måneder. De første 5 måneder havde O faktisk en rigtig god sove rytme, som han selv lavede allerede, da han var helt bitte!! som bestod af tre lure 2x2.5-3 timer og 1x1-1.5 han var ca vågen i halvanden time af gangen, og blev puttet til nat kl 19-19.30 var så vågen for mad ca 3 gange (han er ammebarn).
Han sover nu i egen tremmeseng inde på vores værelse.
Vi prøvede at starte grød da han var lidt over 4 måneder, men hans mave var bestemt ikke klar, så vi stoppede igen og prøvede igen ved de ca 5 måneder og herfra gik det fint :)
Han vil dog stadig kun have det om aftenen og det er kun grøntsagsmos han gider!! så om aftenen spiser han ca 1.5 dl og så kan jeg lokke et par skefulde i ham om formiddagen.
Men men men for ca en måned siden da han blev 5 måneder gik det bare helt op i hat og briller med søvnen!!! Og når man nu er vant til et barn der sover på klokkeslettet om dagen er det virkelig frustrende :(
Der er INGEN sammenhæng mere, han bliver lagt til første lur mellem 8 og 8.30 hvor han sover al fra 30 min til 1.45 min!! Når han vågner efter de 30 min kan jeg en sjældent gang lulle ham videre efter en 20-30 min men han er for det meste lys vågen.
Og ja så går resten af dagen ...
... bare i ged :/ og mange dage ender vi med at indføre en 4. lur for at han kan holde til kl 20 hvor han bliver puttet
Han er ca vågen i halvanden til to timer, hvor han ikke kan holde længere!
Han bliver ammet om morgnen inden lur
Tilbydes mos og vand af kop efter første lur og tilbydes bryst efter da han overhovedet ikke han nogen interesse i fast føde om dagen!
Ammes inden anden lur hvis han vil
Ammes efter anden lur og igen inden 3 hvis han vil
(alt afhængig af om det er en 4-lurs dag så samme rytme indtil sidste lur)
ca 1.5 dl røntsagsmos og vand efter sidste lur (ca kl 17.30/18.00)
puttes 19.45 hvor han ammes fra begge bryster inden sover kl 20 ca
Om natten ja der spiser han de fleste dage 2 gange, men nogen dage også hver anden time!! Der ud over er han bare mega urolig og små vågner 1000 gange og skal have sut og skal ofte lige op på armen for at finde ro igen før han ligges tilbage i sin tremmeseng, fra kl 4 ca opgiver jeg og tager han over til mig da jeg ikke gider at rende frem og tilbage hver halve til hel time ind til kl 6.30-7 stykker hvor han vågner rigtigt
Hvordan pokker får jeg en rytme ind igen og hvordan får jeg han til at sove roligt om natten?????
Hilsen
den trætte og frustrede mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Klumpfod (varusfod)
I Danmark fødes ca. 1 ud af 1000 børn med klumpfod. Det svarer til ca. 60 børn årligt i Danmark. Hos ca. halvdelen er der klumpfod på begge fødder.
Klumpfod kaldes også varusfod eller talipes equinovarus. Det er en fejlstilling i en eller begge fødder. Når barnet bliver født, ser foden normal ud, men den kan ikke rettes til normal stilling. Når man ser på foden, vil hælen dreje indad, forfoden pege ind mod midten, og samtidig vil mellemfoden (svangen) være løftet. Foden...
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






