Annonce

Annonce

Svar: Vægttab - 21 mdr.


18. februar 2013

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Charlotte

Tak for dit brev :)

Din datter har gennem længere tid været plaget af både mellemørebetændelse og lungebetændelse og jeg tænker at det naturligt har tæret på den lille krop. Det er sandsynligvis forklaringen på, at hun har tabt sig.

Det er et godt tegn at hun er glad, livlig og virker til at have masser af overskud og energi. Der er fart over feltet. Det er godt, men det betyder naturligvis at hun også forbrænder rigtig meget energi og jeg synes derfor du skal forsøge at sikre hende lidt ekstra energi via kosten.

Det er stadig vigtigt at hun får mange små hyppige måltider dagen igennem og hun må ikke spise for fedtfattigt. Det kan være udmærket at vælge surmælksprodukter af sødmælkstypen og i en periode give hende sødmælk af kop. Havregrød om morgenen eller inden sengetid, hvori der også er mælk, kan også være en god idé.

Hun skal også have smør på brødet, spise fed fisk, federe typer af ost, avokado osv. så hun via disse ting får lidt naturlige fedtstoffer. Variere ...


Annonce

... meget gerne mellem de typer af fedt du bruger i madlavningen, så hun også får forskellige planteolier.

Hun skal ikke have en masse usundt - lagkage, slik og lignende. Det er vigtigt at hun stadig tilbydes sund mad, men du må gerne medtænke fedtstof og også protein i hverdagen. Sovs til maden, fisk, kød, æg osv. Så hun via kosten stadig sikres lidt ekstra energi. Protein er vigtigt for væksten og bælgfrugter som tørrede bønner og linser og friske bønner har sammen med kornprodukter et højt proteinindhold.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Og så synes jeg også at det vil være en god idé at drøfte det med jeres læge. Prøv at spørge lægen om han eller hun f.eks. vil anbefale proteindrik i en periode.

Som udgangspunkt skal små børn ikke tabe sig - det er helt okay at vægten stagnerer i en periode, men et direkte vægttab er ikke så godt - selvom hun virker til at være glad og trives lige nu. Det lyder som om at det nu vender hos jer og appetitten nok skal vende tilbage:)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce