Annonce

Annonce

Brev:

Vil gerne bestemme


13. februar 2013

Kategori:
Alder:
3 år, 9 mdr.

Vil gerne bestemme

Kaere Helen

Vores soen paa 3 1/2 aar er heldigvis en meget social dreng, der pt er utrolig optaget af at lege med sine venner - isaer 3 drenge, der bor hvor vi bor. Og det er jo rigtig dejligt!

Problemet er, at vi oplever, han er noget dominerende og har det svaert med ikke at faa sin vilje.

Han er meget populaer og skal (desvaerre) ikke selv goere ret meget for at opsoege vennerne. De banker paa, foer vi er faerdige med at spise morgenmad i weekenderne og venter paa, han kommer hjem fra skole.

Han er rigtig god til at lege baade med sig selv og andre og har en skoen fantasi og er derfor ofte den, der finder paa legene og styrer dem. Problemet er at han har svaert ved at give andre plads og bryder ud i graad og gaar sin vej, hvis han ikke faar sin vilje, hvilket jo ikke er saerligt charmerende. Igen er de andre drenge (desvaerre) meget overbaerende med dette og banker paa doeren til hans vaerelse og tikker ham om at komme ud og lege, selv om jeg siger, de skal lade ham vaere, og han er den, der var gal paa den.

Han har ogsaa den opfattelse, at det at dele er at give alt til ham......Hvis en anden tegner med den roede ...


Annonce

... farve, og han vil have den (med det samme), saa siger han, at den anden ikke vil dele!! Proever at forklare, at det at dele er at skiftes, og at det ikke altid betyder, at man faar hvad man vil.

Han er ellers empatisk og soed det meste af tiden og siger undskyld, tak, bed om osv.

Vi ved godt at sociale faerdigheder skal observeres/laeres, men synes bare de andre drenge er bedre til at give plads - ogsaa dem der er eneboern som ham.

Da de ofte leger hos os, er jeg til stede i weekenden og sidder tit og tegner etc med dem og korrigerer ham, naar noget gaar galt, men han bliver alligevel tit sur, og jeg synes, det er synd for ham, for paa sigt gider de andre drenge det nok ikke.

Baade min mand og jeg er meget sociale, men nok ogsaa ret dominerende, saa det kommer nok ikke fra fremmede, men man skal jo laerer at give andre plads.

Har proevet at laese boeger om venskab for ham, taler meget med ham osv, men synes ikke rigtig vi rykker.

Det hjaelper ofte at tale med ham om hvad der forventes af ham, men det dur ikke rigtig her, da vennerne kommer uplanlagt, hvilket i oevrigt er helt fint.

Har du nogen gode ideer?

A's mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år

Hjælpe til i hjemmet

Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...

Læs hele brevet og Helens svar


25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.

Toilettræning - 3.5 år

Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce