Annonce

Annonce

Svar: Vågner af lur, når tøjet tages af


12. februar 2013

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære S

Tak for dit brev :)

Det vil være rigtig godt, hvis du nogle dage kan være hjemme. Din dreng sover jo godt, når I er hjemme og det er godt at holde fast i en rytme, hvor han får mindst en lang lur dagligt.

De dage, hvor du naturligt er nødt til at gå med ham, skal handle, i mødregruppe eller måske bare trænger til at komme lidt ud, ja så må du naturligvis gøre det og så må du prøve at lægge jeres aktiviteter, så han stadig får sovet. Da du er alene, er det naturligvis en ekstra udfordring for dig at få hverdagen til at hænge sammen, du kan jo ikke lige sende far i byen og blive hjemme med den lille ... Og derfor er det som det er - og det sker der ikke noget ved:)

Nogle gange kan det måske lykkes dig at få ham til at sove videre, hvis du ammer ham eller giver ham flaske. Det er helt naturligt at han vågner op, når du begynder at klæde ham af og fjerner hans hue. Her kan man nogle gange med held have bryst eller flaske parat og på den måde få ham videre i søvnen. Andre gange så når han at vågne for meget op og så går tidsplanen lidt i kludder, men det er okay. Det sker der ikke noget ved :)

Det kan også nogle gange hjælpe at fjerne tøjet gradvist, som du ...


Annonce

... også forsøger - hvor du f.eks. prøver at fjerne huen lidt før I er helt hjemme, så han stadig trilles og på den måde holdes sovende. Og når du så kommer hjem, så løftes dynen og lidt efter, så lukker du op for ulddragten eller hvad han nu har behov for. Så det hele ikke sker på en gang ...

Det er rigtig dejligt at du kan mærke at der kommer mere rytme nu og jeg tænker at tiden også arbejder for jer. I takt med at han begynder med lidt skemad, får længere vågne perioder og søvnen naturligt ændrer sig, så vil jeres hverdag også begynde at se lidt anderledes ud og det bliver lettere at komme hjemmefra. Lige nu lyder det du fortæller meget fint og helt normalt for alderen :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Han tager ikke skade af at den ene lur kun er på 45 minutter, hvis han så sover en længere lur også - det er helt okay :) Sammenlagt vil de fleste børn i din drengs alder have brug for 15 timers søvn i døgnet, ofte fordelt sådan at de sover 10 timer om natten og 5 timer i løbet af dagen - fordelt på 3 lure. Nogle børn sover naturligt lidt længere nattesøvn og lidt mindre om dagen og behovet kan også variere lidt fra dag til dag:)

Jeg håber du kan bruge dette videre og at det giver lidt ro med på vejen :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak ... endelig én der kan give præcise råd og som ved hvad du taler om. Tusind tak.

Venlig hilsen Mette, førstegangs mor


Annonce