Annonce

Annonce

Brev:

Kravle - 9 mdr.


11. februar 2013

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Kravle - 9 mdr.

Hej Helen

Min søn er nu næsten 9 måneder. Han har kunnet komme frem ved egen hjælp, siden han var 5,5 måned. Han glider på maven og trækker med armene og skubber med fødderne (den metode kender du sikkert :)).

Da han var ca.6 måneder, stod han på alle 4 og begyndte at rokke. Da han var knap 8 måneder begyndt han så at kravle 3-4 ”tag” eller hvad man nu kalder det. Og mere er det ikke blevet til. Han ”gider” ligesom ikke kravle. Han har jo er ret fin og hurtig krybe-teknik og kommer hurtigt frem på den måde.
Seperationsangsten har ikke gjort nogen forskel, han maver sig bare glad efter mig rundt i lejligheden :)

Men er det et problem? Skal jeg hjælpe ham med at kravle rigtigt? Jeg ved godt, det er er ...


Annonce

... helt normal først at kravle i en senere alder. Men jeg tænker, at han har været igang så længe.

Han kan selv komme fra kravle-stilling til siddende stilling og omvendt. Han kan strække begge ben i kravle-stilling, så det ser ud som om, han skal til at tage en armbøjning :) Han kan løfte numsen højt, mens han står på tæer. Og han kan fint løfte en hånd og støtte på den anden (i kravle-stilling), hvis han vil lege med noget.

Som jeg ser det, er han altså helt motorisk parat til at kravle (og har været det noget tid). Skal jeg bare se tiden an, eller kan/skal jeg hjælpe ham. Jeg har jo læst, at det er vigtigt at kravle, med hensyn til senere at kende forskel på f.eks. p/q og 6/9.

Venlig hilsen
Mor til 2

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce