Annonce

Annonce

Svar: Madvaner


11. februar 2013

Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Maria

Tak for dit brev :)

Når børn bliver omkring 1 år, så vil de naturligt ofte begynde at spise mere selektivt. Den naturlige lyst til at putte i munden, smage på ting og undersøge ting netop med munden forsvinder og derfor smages der heller ikke længere på alt mad.

Samtidig så vokser jeres dreng ikke længere helt så meget og hans appetit vil ofte være nedsat. Det betyder at det er vigtigt stadig at tilbyde ham mange små måltider hele dagen igennem, så hans energibehov stadig dækkes, men at du skal acceptere at han nogle gange spiser mere end andre gange. Hans appetit varierer og det skal den have lov til :)

Du skal stadig hjælpe ham med at spise. Han vil sandsynligvis ikke selv kunne spise af en ske, så her skal du hjælpe ham. Det går dog fint med at spise med fingrene og han vil også kunne spise med en gaffel, så det vil være godt at give ham mulighed for dette og så kan du følge efter med lidt på en ske også :)

Du må godt holde mad i hånden og prøve at putte det i munden på ham, for at han kan smage og finde ud af at han skal spise - men du skal naturligvis ikke presse ham og du skal ikke tvinge ham til at smage på maden :)

Det er en god idé at du giver ham valgmuligheder, så han sammen med f.eks. rugbrødshapserne til frokost får små stykker af frikadelle (kød eller fiskedelle), kogte grøntsager, kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg, rejer eller lignende. Nogle dage spiser han måske mest majs og pasta, dagen efter spiser han så mest brød og æg og det er helt okay.

Det er dig der styrer hvad han kan spise og hvad tilbuddet er og du bør servere sund mad for ham. Han bør derfor ikke få slik, sodavand, kage osv. Naturligvis må han få lidt af lagkagen på sin fødselsdag, hvis I skal have det, men i ...


Annonce

... hverdagen er det dig der styrer hans indtag og dermed også at han spiser sundt.

Jeg er lidt i tvivl om, hvad du mener med at give efter for de usunde madvarer. Hvis han er bevidst om at der er kiks i skabet og han selv opsøger dette, så skal du måske flytte kiksene .. Hvis I spiser slik og usunde ting, som I ikke synes han skal have, så spis det ikke foran ham, men når han ikke ser det. Prøv som udgangspunkt ikke at give ham usunde fødevarer, men hold jer til det sunde. Trænger han til noget sødt, så give ham lidt frugt, frugtmos, frugtgrød med mælk, en portion yoghurt med revne æbler eller lignende i stedet, så den søde smag tilfredsstilles, men med noget sundt.

Mit forslag til en dagsplan til et 1 årigt barn ser således ud:

Morgen 7: Havregrød, vand eller letmælk af kop.

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 11.30: Varm frokost bestående af kød, fisk, grøntsager, ris, pasta, sovs eller kold frokost med rugbrød, suppleret med stykker af kød, fisk, grøntsager, æg osv. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Middagslur

Eftermiddag 15: En portion tykmælk, A38 eller lignende, ½ bolle med smør, ost, frisk frugt. Vand af kop.

Før aftensmad: En tallerken med lidt grønt - agurk, rød peberfrugt, avokado, tomat, majs eller lignende imens aftensmaden gøres klar.

Aften 18: Familiemad, børnevenlige retter - kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta, sovs. Der skal være mad i stykker og også moset mad. Vand eller letmælk af kop.

Kommer i bad, gøres klar til natten.

Godnatgrød

Amning, flaske eller mælk af kop og puttes til natten ca kl 19.30-20, har evt. brug for at få en tår vand i løbet af natten.

Jeg håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce