Annonce

Annonce

Svar: Hysterisk når hun skal sove


23. september 2004

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mari-Louise Melchior

Det er meget svært at give et præcist råd til dig, da jeg ike kender jeres lille familie og kan se hvad der sker, men jeg kan se at du har forsøgt med nogle af mine tidligere råd og at dette ikke helt slår til nu. Jeg tænkte derfor om I skulle prøve en ny strategi.

For det første vil jeg sige at 10 timers søvn om natten lyder rigtig flot. Mere kan man ikke forlange af en pige på 3 mdr. Derudover vil mange børn på hendes alder sove tre gange om dagen, måske tre lure af 1½ times varighed. Jeres datter sover dåledes ikke meget mindre end de fleste, men powernapper måske lidt i stedet for at tage en mere sammenhængende søvn.

Du skriver at hun står på spisebordet i skråstolen om aftenen. Det er jeg jo ikke så glad for. Jeg kan godt forstå at det er praktisk og for mange er det den eneste måde, hvis mor gerne vil nå at have varm mad, men det er uhensigtsmæssigt for jeres datter.

Jeg ved godt at hun nyder skråstolen, fordi hun i den sidder i en vinkel, så hun kan følge med. Men det er en passiv måde at sidde på. Derudover er der den risiko at hun kan falde ned fra bordet. Nå men for at komme til sagen, så synes jeg at I skal placere jeres datter på et tæppe på gulvet, hvor hun kan ligge og lege og øve sig i at trille. Når hun ligger på gulvet er hun nødt til at bruge hele sin krop og det trætter (og I vil jo gerne have at hun sover).

Du skriver også at I ikke går hen til hende når hun ligger og klynker. Det er også et udmærket princip, men nogle gange skal ...


Annonce

... man vurdere om det kan hjælpe netop at reagere med det samme, så hun ikke vågner for meget op og når at blive alt for ked af det, for så er hun svær at trøste og få til at falde til ro igen.

Har I været et tur i svømmehallen? Prøv det. Her får hun brugt sin krop og oplever træthed på en anden måde.

Du skriver at når I giver hende sutten, så går hun helt i selvsving, hvilket jo er et signal om at det ikke er det hun vil. Prøv at finde ud af, hvad det så er. Vil hun op på armen, vil hun hjælpes om på siden, vil hun have lidt at spise, vil hun have en hånd, vil hun vugges i vognen etc. Mulighederne er mange og det kan være svært at vide. Jeg kan godt se at I allerede har forsøgt at finde svaret, men der er desværre ikke andet at gøre end at fortsætte søgningen:o)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg synes også det er trist at hun skal græde sig i søvn og det er jeg bestemt heller ikke tilhænger af. Jeg vil foreslå dig at læse bogen 'the no-cry sleep solution' som desværre er på engelsk, men som måske kan hjælpe jer lidt videre. Der findes også den bog der hedder 'godnat og sov godt', som jeg ikke er specielt tilhænger af, men som også er en mulighed, vi er jo alle forskellige. Du finder begge bøger i min bogguide.

Tilsidst vil jeg også lige sige at det jo godt bare kan være en overgang og at tingene jo ændrer sig i takt med at hun bliver ældre. Måske vil det at hun på et tidspunkt begynder på mere fast føde give hende større mæthed og dermed større ro til at sove om dagen.

Rigtig meget held og lykke med det hele.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce