Annonce

Annonce

Brev:

14 mdr. vil ikke spise selv


30. januar 2013

Alder:
14 mdr.

14 mdr. vil ikke spise selv

Hej Helen,

Vores dreng på 14 mdr. er en lille charmetrold, der er lattermild, smiler og er bare glad:)
Han har dog været en del syg her de sidste par måneder - først med diarré i tre uger, og så har han døjet med sine ører også, og har nu fået dræn i begge ører. Han er også blevet mere sikker på benene, så der går nok ikke længe, inden han render rundt selv.

Vi har problemer med at få ham til at spise selv:-/ Hvis vi nu giver ham et stykke æble, eller banan eller en kvart skive rugbrød med smør og leverpostej - så bider han ikke i det. Nej, han propper det bare ind i én stor mundfuld - med selvfølgelig det resultat, at han kløjs i det eller også skubber han det ud igen med tungen.

Vi oplever, at han godt vil tage mad med fingrene - altså det der pincetgreb. Han kan også godt lide at spise med gaffel engang imellem, dog skal vi putte det på gaflen for ham. Og han kan bedst lide, hvis vi giver ham gaflen i stedet for, at han tager den selv fra bordet med noget på. Ellers leger han bare med gaflen, hvis han tager den selv.

Dagplejemoren er nødt til at "skubbe på" for at få ham ...


Annonce

... til at spise. Hun sidder bagved ham under hele seancen. Én på 12 mdr. dernede sidder og kigger underligt på ham - ligesom om han tænker "så spis dog!". Og en anden på 2½ år kigger på ham og siger: "Du skal bide i det!". Men han vil bare ikke.. Det ser bare ud til, han synes, det er noget underligt noget - som om han ikke forstår, hvad det er, han skal gøre.

Vi har i den her uge taget morgenflasken fra ham. Så nu får han kun sin havregrød og saftevand - jeg giver ham med skeen, da han ikke selv kan styre skeen. Han drikker også af glas, men kun hvis vi holder den for ham.

Om aftenen er vi startet på at give ham mindre flaske - han plejer at tage 270 ml, og får nu kun 160. Så håber vi, han vil føle sult, og tænke noget i retning af, at "nå ja, jeg får jo ikke andet, så kan jeg vel ligeså godt spise..." fx kvarte, eller en båd æble, eller banan.

Jeg synes, det er synd for ham, og har det skidt med, at vi ikke har kunnet lære ham det ordentligt at spise. Øv:( Har du nogen gode råd til, hvad vi kan gøre for at hjælpe ham bedre på vej?

På forhånd tak for svar:)
Ha' en glad dag.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce