Annonce

Annonce

Brev:

Skrigeture om aftenen - 9 mdr.


8. januar 2013

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Skrigeture om aftenen - 9 mdr.

Kære Helen

Jeg har en skøn stor dreng på nu 9 mdr. Han trives og vokser som han skal. Han er ligebegyndt at rejse sig op ved ting, og arbejder ivrigt med dette alle sine vågne timer. Han sover fint om dagen og spiser godt.

Vi har dog det problem at han vågner kl 21-22 tiden om aftenen med et skrig, og er fuldstændig utrøstelig. Det hjælper ikke med en sut og først når vi tager ham op, falder han til ro. Så snart han er faldet til ro og vi forsøger at ligge ham tilbage i sengen, vågner han igen med et skrig. Nogle dage hjælper det at synge, men andre dage kan det tage 30 min-1 time før han igen sover. Det er så hårdt at se på! Og jeg kan slet ikke lure hvad det handler om. Han fik dræn i ørerne den 11. december pga væske så det burde ikke være ørerne.

Hans dagsprogram ser nogenlunde sådan her ud;

6.30 vågner
7.00-7.30 grød og vand
8.30 får lidt frugt, brød og ...


Annonce

... vand inden han puttes til lur ved 9 tiden ca. Sover 1 1/2-2 timer
11.30-12.00 får rugbrød, mos og vand eller mælk
13.30 får flaske og puttes til lur, sover 1- 1 1/2 time ca
15.30-16 får en halv bolle, frugt og vand
17.30 aftensmad som resten af familien og mos vand eller mælk
19.30 får flaske og puttes til natten. Sover efter ca 30 min.

Herefter er aftenen altid spændende.......!

Jeg ved ikke hvordan jeg bedst hjælper ham og er meget frustrerende. Storesøster havde også en periode hvor hun skulle have sut ofte, men slet ikke i samme grad. Hvis bare jeg kunne forstå årsagen til det. Vi har vågelampe tændt hos ham for at se om det hjælper, vi synger, nusser, tager ham op, lader ham græde lidt, trøster osv. Men hvordan hjælper vi bedst? Hvad kan årsagen være? Håber meget du har nogle gode råd.

Ser meget frem til din mail

Med venlig hilsen
en bekymret/frustreret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce